Все ж таки не дарма ця модель харчування очолила рейтинг найкращих дієт 2024 року, складений дієтологами, лікарями та вченими. У її активі поліпшення здоров’я серця, травлення та мозкової діяльності, протизапальна дія, зниження ризику діабету та когнітивних порушень, схуднення. І ось новий доказ того, що середземноморська дієта добре впливає і на продовження життя, отримане вченими Гарвардської медичної школи та лікарями Бригамської жіночої лікарні, повідомляє Science Alert.
Власне тому чоловіки в дослідженні виявилися не охоплені, і їхні показники зв’язку між середземноморським типом харчування і довголіттям поки не з’ясовані. Щодо жінок, було проаналізовано записи понад 25 тисяч пацієнток, які спостерігалися у лікарні протягом 25 років. І виявлено 23-відсоткове зниження ризику смертності від усіх причин, зокрема онкологія та серцево-судинні хвороби – І все завдяки середземноморській дієті. Але цінність дослідження навіть не у цьому, а у з’ясуванні того, чому дієта здатна знижувати ризик смерті.
Вивчивши численні біомаркери в організмах жінок, вчені дійшли висновку, що сама головна цінність середземноморського харчування у впливі на метаболічні та запальні процеси.
Його протизапальну дію забезпечують антиоксиданти та поліфеноли – зменшуючи запалення, вони знижують ризик хронічних хвороб. Їх багато у чорниці, полуниці та малині, зелених листових овочах, оливковій олії, бобових, свіжому базиліку, розмарині та петрушці, а заразом і в червоному сухому вині.
Впливаючи на метаболічні процеси, середземноморська дієта покращує чутливість до інсуліну, утримує рівень цукру в крові та артеріального тиску, підвищує “хороший” холестерин та знижує”поганий”, підтримує здоров’я кишківника та здорову вагу. Словом, контролює безліч факторів, які є найпоширенішими причинами смерті.
І тому нам потрібні:
- цільнозернові продукти,
- горіхи та насіння,
- риба та морепродукти,
- оливкова олія,
- несолодкий йогурт та нежирний сир,
- свіжі трави та овочі.
«Наше дослідження радить жінкам, котрі хочуть жити довше, стежити за своїм харчуванням. Хорошою новиною є те, що дотримання середземноморської дієти може призвести до зниження ризику смерті приблизно на чверть протягом більш ніж 25 років, що призведе до зниження смертності як від раку, так і серцево-судинних захворювань, основних причин смерті жінок і чоловіків у всьому. світі», – зазначила старший автор дослідження, кардіолог Самія Мора.
А стежити за харчуванням за допомогою цієї дієти не складно та смачно:
- фрукти, овочі, цільнозернові продукти, квасоля, горіхи, бобові, оливкова олія, трави, спеції – щодня,
- морепродукти та риба – мінімум двічі на тиждень,
- яйця, птах, йогурт, сир – у помірних кількостях,
- червоне м’ясо та солодощі – рідко,
- келих червоного вина – не часто.
І, здається, зараз – у сезон нових овочів, ягід та фруктів – найкращий час, щоб перебудуватися та спробувати середземноморський тип харчування.