Неточностей щодо класифікації фруктів, овочів та ягід – низка. Почнемо з томатів. Так от помідори, як і огірки та перець, насправді не овочі, а ягоди. А от малина та ожина – геть не ягоди! Термін “плід” використовується для опису м’ясистої зав’язі квіткової рослини, яка містить одне або кілька насінин. Три основні типи м’ясистих фруктів – це ягоди, кісточки та кістянки, однак види плодів, що потрапляють у ці класифікації, можуть вас здивувати, пише IFLScience.
Фрукти
Фрукти можна розділити на різні ботанічні класифікації на основі їхнього походження:
- сукупні плоди утворюються з кількох зав’язей усередині однієї квітки. Малина є прикладом сукупного плоду, як і сім’янки на полуниці;
- прості плоди, або справжні плоди, утворюються з однієї зав’язі в одній квітці. Сімейство кістянок, включаючи персики та сливи, є простими фруктами й ягодами одночасно.
У групі простих плодів є підкатегорії кістянок і ягід. Кістянки визначаються як м’ясисті фрукти, які містять одне насіння – вишні, мигдаль і манго є кістянками, а от авокадо – ні. Це пояснюється тим, що кісточку авокадо оточує м’яка тонка шкірка – а щоб бути кістянкою, ця центральна кісточка має бути товстою та твердою.
Ягоди
Як прості плоди, ягоди утворюються з однієї зав’язі однієї квітки. На відміну від кістянок тут середній і внутрішній шари не відрізняються один від одного. Помідори та огірки – це ягоди. Банани й виноград з насінням також є ягодами. Цитрусові, як-от лайм та апельсин, є ягодами, як і дині та кабачки з авокадо.
Гранат – простий плід, й оскільки він містить насіння, його вважають ягодою. Ківі – походить від однієї квітки, є простим фруктом і вважається ягодою, оскільки містить насіння. Чорниця – це ягода! Це прості плоди, оскільки вони походять з однієї квітки з однією зав’яззю та містять насіння всередині м’ясистої оболонки. Оливка – є простим плодом, що також робить її частиною класифікації кістянок.
Овочі
У той час як фрукти ростуть із квітки рослини, овочі можна класифікувати як практично будь-які інші частини рослини, що є їстівними. Коріння рослин, таких як редис і морква, вважаються овочами, так само як і стебла – спаржа і селера, листя – капуста і салат, насіння – горох і квасоля, цибулини – часник і цибуля, або квіти до того, як вони розвинуться в плоди – брокколі та цвітна капуста.
Ці ботанічні класифікації, незважаючи на відмінність, мають багато варіацій. Суниця та її сім’янки, наприклад, є як допоміжними, так і сукупними плодами. Така рослина, як гарбуз, може бути як фруктом – через м’якоть, так і овочем – через насіння, залежно від того, яку їхню частину ви їсте.
Ось так фермери визначають рослини за тим, як вони культивуються та споживаються, тоді як юридичні визначення можуть відрізнятися між країнами. Пересічні ж споживачі звикли називати все солодке – фруктами, крихітне – ягодами, а нейтральне й придатне до смаження на олії – овочами.