Нове дослідження перевернуло уявлення вчених про старіння людини

Нове  дослідження абсолютно перевернуло уявлення науковців про старіння в організмі людини. Вчені зі Стенфордського університету виявили, що цей процес не є рівномірним.

За словами дослідників, деякі частини людського тіла починають старіти раніше за інші. І це стосується навіть органів та клітин, пише The Washington Post.

Нове дослідження перевернуло уявлення вчених про старіння людини

Науковці дивувалися, чому ідентичні лабораторні миші, вирощені з однаковою ДНК і в однакових умовах, у старості стають різними та помирають у різний час.

Дослідники помітили, що деякі миші весь час проводять час у русі, мчать на своїх колесах. Інші ж забувають про прості завдання й шкутильгають постійно з місця на місце. Генетично вони залишалися нерозрізненими, але процеси старіння у них проходять по-різному, кажуть дослідники.

Спроби вчених розгадати, що відбувається всередині цих мишей, переосмислюють загалом уявлення про старіння. Це відкрило нову область дослідження того, що науковці називають “старінням органів”, яке розглядає, як різні частини тіла починають старіти раніше за інші, впливаючи на те, які захворювання розвиваються та скільки людина живе.

“Старіння – це щось особисте, воно відбувається на унікальному молекулярному рівні всередині кожного з нас. Коли ми дізнаємося, як наші власні органи старіють, то зможемо загальмувати або прискорити цей процес”, – розповіли науковці зі Стенфордського університету.

Використовуючи передову молекулярну біологію, генетику та великі дані для аналізу зразків крові людей, вчені визначили, що деякі люди “старіють серцем”, тобто серце здається набагато старшим за решту органів тіла. Або у людини “старіє мозок” чи “старіють м’язи”, але вона з “молодою печінкою”. Майже будь-який орган може першим показати ознаки екстремального старіння, переконані експерти.

За словами дослідників, наслідки старіння мозку на тривалість життя є найбільш значними. Люди з дуже “старим мозком” мали в 3,4 раза більше шансів захворіти на хворобу Альцгеймера, ніж їхні однолітки з “молодим мозком”.

“Старий мозок” був найбільш сильним прогнозом смертності. Це свідчить про те, що цей орган може бути центральним регулятором тривалості життя людей”, – відмітили автори дослідження.

Результати підкреслюють, “наскільки складним є старіння”, наголосив керівник групи науковців Гамільтон Се-Хві О.

Однак найважливішим висновком у новому дослідженні є те, що вік органів можна корегувати. Вчені порівняли стан органів людей з їхнім способом життя і виявили, що ті, хто часто курить, п’є або їсть оброблене м’ясо, були схильні до прискореного старіння органів. Натомість особи, що регулярно займалися спортом мали більш молоді органи.

Ковальчук Світлана

Recent Posts

Ці три напої п’ють всі довгожителі: додайте їх до свого раціону, щоб прожити понад 100 років

Дослідник довголіття Ден Бюттнер, вивчаючи так звані "блакитні зони" — місця, де багато людей досягають…

6 години ago

Отакої: навіть Папа Франциск дорікнув собакам у падінні народжуваності людей

Деякі люди називають своїх пухнастих вихованців - хутряними немовлятами. Дехто навіть стверджує, що собаки - це нові діти! Папа…

7 години ago

Мобілізація жінок та виїзд за кордон: що зміниться у квітні 2025 року

Станом на квітень 2025 року жодних змін до правил щодо мобілізації жінок в Україні не…

7 години ago

Штрафи за кожен день прострочення: комунальники посилюють боротьбу з боржниками

Українці можуть отримувати штрафи за кожний день прострочення комунальних платежів. Про це попередили на facebook-сторінці КП "Київтеплоенерго".…

7 години ago

Буде всього 5 днів: обленерго зробило важливе попередженння

З 30 березня стартує 5-денний період, за який українцям необхідно передати до свого обленерго важливу…

7 години ago

Нові правила оплати лікарняних: зміни почнуть діяти вже за тиждень

В Україні вже за тиждень, від 4 квітня 2025 року, набуде чинності закон № 4158-ІХ…

7 години ago