Життя за межею. Найспекотніший рік в історії встановив новий рекорд: правила гри змінилися

Кліматична криза нависла над планетою — унаслідок цього останні 13 місяців стали найспекотнішими за всю історію спостережень, посилилася екстремальність ураганів, а на Європу і більшу частину регіонів на всій земній кулі незабаром обрушаться небачені раніше хвилі спеки. Але навіть це, схоже, ще не все, пише Inverse.

Дані Європейської комісії Copernicus свідчать про те, що період з червня 2023 року по червень 2024 року включно став найспекотнішим за всю історію спостережень. Однак тепер учені попереджають, що цей останній рік спеки не тільки встановив температурний рекорд, але також тимчасово відсунув Землю від “ключового кліматичного орієнтира”.

Ще 2015 року 196 країн підписали міжнародний договір щодо пом’якшення наслідків зміни клімату. Згідно з документом країни зобов’язалися “обмежити потепління значно нижче за 2°C” і “спробувати запобігти потеплінню вище за 1,5°C, як порівняти з доіндустріальним періодом”. Однак спостереження вчених показують, що одну з цих цілей людство вже провалило — фактично кожен з останніх 13 місяців був більш ніж на 1,5°C спекотнішим, ніж встановлена межа.

Загалом річна температура минулого року була на 1,64°C вищою за середню температуру 1850-1900 років, що було зафіксовано до того, як люди випустили достатньо парникових газів, щоб фундаментально змінити склад земної атмосфери. Таким чином людство фактично прожило рік “за межею”, встановленою Паризькою угодою. Що ж буде далі?

По-перше, варто розуміти, що рік із середньою температурою вище 1,5°С зовсім не означає, що середня температура Землі постійно утримувалася на позначці, вищій за цю точку. По-друге, такий показник зовсім не означає, що Паризька угода остаточно провалена. Насправді це не вперше, коли Земля подолала рубіж у 1,5°С. Науковці зазначають, що цей показник також фіксувався у 2016 році в період із січня по лютий.

Річ у тім, що середні кліматичні показники розраховуються на основі 20-30 років, і, на щастя, нам ще не вдалося підтримувати такий рівень нагріву протягом кількох років. У багаторічному періоді загальновизнано, що ми досягли потепління приблизно на 1,2°С порівняно з доіндустріальними часами — все ще досить багато для глобального клімату, але ще не на 1,5°С.

Зазначимо, що кліматологи з усього світу загалом згодні з тим, що пекучі температури цього року частково спричинені Ель-Ніньйо. Спостереження показують, що після відступу Ель-Ніньйо минулого місяця, температура поверхні моря впала. У результаті глобальні температури, ймовірно, наближатимуться до історичних середніх показників протягом наступних кількох місяців.

І все ж Ель-Ніньйо не може повністю пояснити рекордної спеки цього року. Експерти, як і раніше, стурбовані тим, що сьогодні відбувається у світі, і попереджають, що в майбутньому на нас, імовірно, чекають дедалі екстремальніші хвилі спеки та посухи, водночас повені та урагани, ймовірно, стануть лише сильнішими.

На жаль, навіть якщо ця конкретна смуга екстремальних явищ у якийсь момент закінчиться, ми обов’язково побачимо побиті нові рекорди, оскільки клімат продовжує нагріватися. Це неминуче, якщо ми не припинимо додавати парникові гази в атмосферу й океани.

Ольга Степанова

Recent Posts

У Парижі знайшли “таємну дочку Путіна”, – ЗМІ

Єлизавета, 21-річна позашлюбна дочка Путіна, живе в Парижі, просить називати себе Луїзою і отримала французький…

7 хв. ago

ЗСУ зазнають великих втрат: у Третій штурмовій назвали ключову причину

Проблема з тим, що ЗСУ втрачає багато людей на війні, криється в їхній не завжди…

16 хв. ago

Що залишиться від столиці, якщо Путін влупить “Орешником” по Хрещатику

Один удар гіперзвуковою балістичною ракетою "Орешник" з ядерним зарядом здатний повністю знищити Київ. З такою…

24 хв. ago

Призначення пенсії за віком: скільки потрібно мати стажу у 2024 році

Попри війну, яку розпочала Росія, українці продовжують отримувати пенсії та звертатися за їх призначенням. Кожного року в…

29 хв. ago

«А чи живий Путін?»: на відео з бункера виявили дивні моменти

Путін записав відеозвернення про «Орешник» з того ж бункера, що й запис від 24 лютого…

49 хв. ago

Прогноз погоди на вихідні 23–24 листопада: Україну заллє дощами та засипле снігом

За даними Sinoptik.ua, погода на вихідні в Україні всім переконливо покаже, що зима близько. У…

1 годину ago