Вам знайомо, коли прокидаєшся вже втомленою, весь день хочеться спати і навіть у вихідні не залишає постійної сонливості, пише лікар-невролог вищої категорії Олексій Леонович для «Нового часу» .
Можна подумати, що вся причина перевтоми, адже темп життя вимагає швидше, вище, сильніше. Насправді, причин цих більше. Одні пов’язані із стилем життя, інші залежить від зовнішніх чинників, треті – стану здоров’я.
Ви банально недостатньо спите . У кожної людини свої біоритми, а тому комусь достатньо поспати 6 годин, а комусь потрібно всі 10.
Ви сильно втомлюєтеся фізично. Відомо, що фізичні навантаження витрачають багато енергії, тому після насиченого дня вам не вистачить звичайного часу, щоб виспатися.
Емоційні навантаження та стреси . На жаль, це одна з найпоширеніших причин і не завжди можна швидко впоратися з нею. У такому випадку сонливість можна вважати захисним механізмом – організм намагається вам “приспати” і захистити від переживань, що вимотують.
Нестача вітамінів та інших необхідних елементів.
Неправильне харчування : важка їжа, надлишок тваринного білка або його дефіцит, відсутність сніданків, переїдання на ніч.
Шкідливі звички . Куріння викликає спазм судин та органи (а насамперед мозок) недоотримують корисні речовини і переходять в економ-режим. Алкоголь викликає отруєння організму і всі його сили йдуть на боротьбу з інтоксикацією.
Кавоманія . Про це ми говорили у минулій статті. Ранкова кава пригнічує вироблення кортизолу, що активізує нервову систему. У результаті природний “пробудник” замінюється кофеїном, і без філіжанки міцного напою ви вже не почуваєтеся живою людиною.
Душне приміщення для сну . Недолік кисню та надмірна кількість “надишаного” вуглекислого газу викликає міні отруєння організму і, як наслідок, з’являється слабкість.
Погодні умови та пора року . Як відомо, за дощової погоди, при низькому атмосферному тиску людина також почувається “пригнічено”. А в зимовий час доби хочеться більше спати через нестачу сонячного світла, від якого люди все-таки сильно залежать.
Стан здоров’я : гіпотонія, анемія, гіпотиреоз, цукровий діабет, порушення кровонаповнення головного мозку (одна з головних причин – остеохондроз), хвороби серця тощо.
Ви – жінка . Це не жарт і не вирок. Наукові дослідження показали, що жінкам у середньому потрібно спати на 20 хвилин довше, ніж чоловікам. Це з тим, що мозок жінки “налаштований” на багатозадачність і постійні перемикання сильніше втомлюють. До того ж ніхто не скасовував жіночий цикл із усіма цими гормональними змінами. А під час вагітності можна зовсім мимоволі “зануритися в сплячку”.
Причини знайдені (хоча список можна продовжувати та продовжувати), але що ж тепер робити? Чи не миритися? Адже постійна сонливість сильно псує життя. Боротимемося: змінювати стиль життя, зовнішні обставини і обстежуватися у лікарів.
– Натренуйте себе лягати спати і прокидатися в один і той же час. Так, це буде непросто і знадобиться кілька тижнів на звикання, але потім організм буде працювати “як годинник”.
– На ніч залиште вікно на провітрювання, щоб було свіже повітря.
– І штори, щоб ранкове світло допомогло прокинутися. В непроглядній темряві організм втрачається, ви проспите зайві 2 години і будете розбитими цілий день.
– Вранці вмийтеся прохолодною водою, бадьорить, що треба.
– Потім зробіть зарядку. Просто 15-хвилинну розминку з обертанням головою/руки/ногами, нахилами та невеликою розтяжкою. Якщо є можливість, краще ще й пройдіть пару кілометрів.
– Обов’язково поснідайте. Тільки не щільно, інакше вся енергія піде на їжу, а ви знову захочете спати.
– Загалом намагайтеся не переїдати, процес травлення “тягне” дуже багато енергії.
– Але й не моріть себе голодом, інакше, звідки організму брати корисні речовини і ту саму енергію!
– Не забувайте про вітамінний комплекс.
– Пийте достатньо води. Самі оцінюйте свою потребу, але не менше 1 літра на день.
– Збиратись на роботу можна під бадьору музику. До речі, можна завести плеєр на автоувімкнення, як будильник. Головне, щоб підібрана мелодія була стресової для пробудження.
– За 1-2 години до сну намагайтеся не займатися жодною діяльністю, яка може підбадьорити нервову систему (наприклад, фізичною активністю). Неврологи та ендокринологи не радять навіть дивитися телевізор та користуватися смартфоном. Присвятіть цей час собі – прийміть розслаблюючу ванну, зробіть собі масаж, натріть маслом.
До того ж важливо навчитися розслаблятися після насиченого емоціями дня. Спробуйте дихальні практики та йогу. Якщо психотравмуючі ситуації затяжні та рішення не видно, можливо, варто звернутися до психолога. А якщо окрім сонливості ви помічаєте в себе запаморочення і головний біль, забудькуватість і розсіяність, плаксивість або дратівливість, пітливість і тремор рук, не тягніть – терміново йдіть до невролога! Це вже не просто втома.