Порушує сон і псує настрій: лікарі розповіли, як на нас впливає переведення годинників

Щороку багато хто з нас проходить через ритуал переходу на літній час, переводячи стрілки годинника на годину вперед. Це зрушення покликане забезпечити нам більше вечірнього денного світла, але воно не позбавлене недоліків. Однак лікарі зазначають, що ця, здавалося б, незначна зміна може істотно вплинути на наше здоров’я і самопочуття, пише Harvard Health Publishing.

Суть проблеми полягає в тому, як це годинне коригування впливає на циркадні ритми нашого організму — наш внутрішній годинник, що регулює сон, настрій і апетит протягом 24 годин, каже доктор Чарльз Чейзлер, експерт з медицини сну з Гарвардської медичної школи. Перехід на новий день може порушити ці ритми, що призведе до зниження ранкової освітленості, а це, своєю чергою, може призвести до зниження рівня серотоніну — гормону, що підвищує наш настрій. Крім того, більша кількість світла ввечері може порушити вироблення мелатоніну, що ускладнює засинання. У багатьох порушується графік сну, що призводить до недосипання і підвищеної стомлюваності, що може навіть призвести до сплеску автомобільних аварій відразу після зміни годинника.

Попри те, що перехід на літній час покликаний продовжити вечірній світловий день для відпочинку і скоротити споживання енергії, багато хто сумнівається в його актуальності. Значна частина населення воліла б відмовитися від нього, посилаючись як основну причину на проблеми зі здоров’ям. Проте, спроби скасувати це піврічне переведення годинників зайшли в глухий кут у законодавчих органах.

Доктор Чейзлер пропонує практичні кроки для полегшення переходу. Поступове коригування часу сну перед зміною годинника, короткий денний сон за необхідності та ранкове освітлення можуть допомогти перебудувати наш внутрішній годинник. Він також радить відкласти ранкові заняття і скоротити споживання речовин, що порушують сон, таких як алкоголь і кофеїн, на період зміни часу. Ці стратегії допоможуть пом’якшити короткострокові наслідки переходу на літній час для нашого тіла і психіки, зробивши адаптацію плавнішою і такою, що менше впливає на наше повсякденне життя.

Ольга Степанова

Recent Posts

Командувач Сухопутних військ пояснив, коли може настати критична фаза війни

У найближчі два місяці може настати критична фаза війни. Росія кидає на поле бою всю…

9 хв. ago

Росія планувала використати замок у Британії як шпигунську базу, – The Times

Російський замок, який знаходиться на кордоні графств Кент і Сассекс у Великій Британії, на цьому…

17 хв. ago

Стосується всіх, хто виїхав: які країни повертатимуть українців, а в яких захистять

Ряд країн, у яких зараз перебувають військовозобов'язані громадяни України, готові допомогти владі повернути додому чоловіків призовного віку.…

29 хв. ago

У російському Санкт-Петербурзі повний автобус людей вилетів у річку: є жертви – відео

У п’ятницю, 10 травня, в російському Санкт-Петербурзі водій автобуса не впорався із керування, внаслідок чого…

36 хв. ago

Пшонка-стайл за пів мільйона доларів: у Гореничах продають будинок екс-генпрокурора

Маєток колишнього генпрокурора-втікача Віктора Пшонки під Києвом виставили на продаж. Вартість нерухомості – 460 тисяч…

49 хв. ago

“Побачимося в суді”: тітка не захотіла ділити з племінником майже 1 млн доларів

Барбара Реддік із Гісборо (Нової Шотландії, Канада), яка колись сприймала свого племінника "як сина", затягнула…

58 хв. ago