Корисної ковбаси не буває. Навіть більше, немає ковбаси, яка була б абсолютно нешкідливою. Є лише така, що може завдати організму більшої або меншої шкоди. Медики розповіли, який вид ковбас найшкідливіший для людей.
Народна мудрість: усе, що корисно, те не смачно, а все, що смачно, те шкідливо. Наочним прикладом цього постулату є ковбаса. Завдяки різноманітним харчовим добавкам і хитрим технологіям приготування, виріб, якому так далеко до відбірного м’ясного продукту, як неандертальцю до космосу, вабить гурманів, немов наркотик.
Насправді ж тільки дуже дорогі сорти ковбас виготовляються із м’яса. Та й ті фабрикують за такою технологією, що вся користь від м’яса зводиться нанівець. Решту ж роблять із чого завгодно. Ось далеко не повний перелік компонентів, що входять до складу ковбасних виробів: кісткове борошно, яєчна шкаралупа, панірувальні сухарі, соя, жир, сіль, нітрити та різноманітні підсилювачі смаку.
Якщо додати до цієї таблиці Менделєєва ще й шкідливі технології приготування, то вийде справжня “бомба уповільненої дії” для організму, кажуть медики. Вся різниця лиш у тому, що одна така “бомба” може вибухнути раніше, а інша трохи згодом.
Отже, гастроентерологи склали своєрідну градацію шкідливості ковбас: від найменш шкідливої до найшкідливішої.
Варена ковбаса
Її відносять до тих, які шкодять найменше. Попри те, що вона також містить у собі все, що завгодно, такий вид ковбаси піддається найменшій термічній обробці. А це вже непогано.
Ліверна ковбаса
Раніше така ковбаса вважалась навіть корисною, адже її виготовляли з печінки. Але тепер туди йдуть усілякі субпродукти, обрізь сала і взагалі те, що не потрапило до більш дорогих ковбас. Та якби тільки це! Там також використовують загусники, консерванти та інші шкідливі інгредієнти.
Копчена ковбаса
Доволі шкідливий продукт. При копченні в ній утворюються різні хімічні сполуки, які, накопичившись в організмі, можуть стати спусковим механізмом серцево-судинних захворювань, хвороб шлунку і легень та навіть спровокувати онкологічні захворювання.
Сирокопчена ковбаса
Такі ковбаси містять у собі найбільше м’яса. Та водночас у них багато жиру. Крім того, вони буквально нашпиговані натрієвими сполуками, спеціями та всілякими канцерогенами, які подовжують строк придатності такого виробу. Адже зазвичай такі ковбаси коштують найдорожче, і їх “не розмітають” із вітрини за один день.
Напівкопчена ковбаса
Саме такі ковбаси – найшкідливіші з усіх. Адже їх спочатку варять, потім смажать, а після того ще й коптять. Переоцінити вміст канцерогенів у такому виробі неможливо. Отже така ковбаса – це суцільна шкода. І її краще взагалі не купувати.
…Їжте овочі зі свого городу. І залишайтеся здорові.