Явище, коли ми засинаємо на дивані, а в ліжку не можемо зімкнути очей, спантеличує мільйони людей по всьому світу. Легкість, з якою сон приходить в одній обстановці, але не приходить в іншій, здавалося б, призначеній для цього, піднімає серед учених питання про те, які саме чинники тут відіграють роль. Чи то комфорт довкілля, чи то щось глибше в нашій біології, цей складний стан охоплює величезну кількість людей і, щоби з ним впоратися, важливо знати його витоки, пише The Conversation.
В основі цієї загадки лежить так званий тиск сну — біологічна сила, яка наростає, що довше ми не спимо, пояснює Маделін Спрейсер, викладач психології в австралійському університеті CQUniversity. Надвечір цей тиск зазвичай стає дуже сильним, а в поєднанні з циркадним ритмом організму, який регулює наш природний цикл сну і неспання, створюється сприятливе середовище для того, щоб сон прийшов легко, каже вона.
Однак затишна обстановка дивана в теплій, тьмяно освітленій кімнаті, часто з тихим фоновим гулом, здається, прискорює цей процес, створюючи ідеальний фундамент для приходу несподіваного сну, перед яким складно встояти. Але цей короткий відпочинок може порушити той самий тиск, який сприяв сну від початку, попереджає Спрейсер. Складність циклу сну з його різними стадіями від легкого до глибокого відіграє вирішальну роль у тому, наскільки свіжою або бадьорою людина почувається після пробудження.
Пробудження після денного сну в коротку стадію може зробити людину бадьорішою, що ускладнить перехід до повноцінного нічного сну в ліжку. Ба більше, простий акт переміщення з дивана в ліжко тягне за собою зміну діяльності, яка може ненавмисно підвищити пильність. Увімкнути світло, почистити зуби або перевірити телефон — усі ці дії можуть підірвати той розслаблений і тендітний стан, який сприяв сну. У поєднанні з тривогою, яку деякі відчувають через необхідність швидко заснути в ліжку, це може створити контрпродуктивну обстановку.
Щоб впоратися з цими проблемами, Спрейсер вважає, що важливо налагодити гігієну сну. Вона охоплює створення оптимальних умов для сну саме в спальні, в ідеалі прохолодній, темній і тихій, і підтримання послідовного розпорядку дня перед сном. Відмова від дрімоти на дивані всіма силами і зведення до мінімуму стимулювальної діяльності перед сном допоможуть спрямувати накопичений тиск сну на досягнення спокійного відпочинку там, де це найважливіше: у ліжку, робить висновок Спрейсер.