Вітамінні добавки часто рекламуються як засоби для покращення здоров’я, але аналіз 14 досліджень показав, що їхній прийом може підвищити ризик виникнення п’яти видів раку і смерті від них, як повідомляють онкологи з Cancer Research UK. Експерти посилаються на огляд п’яти видів добавок.
Дослідники проаналізували результати випробувань із застосуванням бета-каротину, вітамінів А, С, Е, а також добавок селену. Хоча вважається, що ці речовини мають антиоксидантні властивості, які можуть допомагати у профілактиці раку, науковці дійшли висновку, що ці добавки не знижують ризик виникнення раку стравоходу, шлунка, кишечника, підшлункової залози або печінки. Більше того, їхній прийом був пов’язаний із підвищеним ризиком смерті від цих захворювань.
Медики з Cancer Research UK також зазначили, що два недавні клінічні дослідження підтверджують, що вітамінні добавки не приносять значної користі в профілактиці раку. Зокрема, випробування показали, що добавки з селеном, вітаміном Е або вітаміном С не знижують ризик розвитку раку передміхурової залози.
Інший аналіз, який включав дані з 25 досліджень, виявив, що добавки з бета-каротином не захищають від раку легень. Деякі дослідники навіть припустили, що курці, які приймають ці добавки, можуть бути більш схильними до розвитку раку легень.
Фахівці підкреслюють, що необхідні поживні речовини слід отримувати з їжі. Для більшості людей це включає:
- Вживання не менше п’яти порцій фруктів і овочів на день.
- Споживання складних вуглеводів, таких як цільне зерно, бобові, зелень, ягоди.
- Вживання продуктів, багатих на білок, як-от нежирне м’ясо, птиця, риба, горіхи, яйця.
- Включення до раціону ферментованих молочних продуктів, таких як твердий сир, кисломолочний сир, йогурт.