Нещодавні експерименти на щурах показали, що змішування енергетичних напоїв з алкоголем може спричинити довгострокові проблеми з розумовими функціями. Італійські вчені давали групам щурів алкоголь, енергетичні напої або їх їхню суміш. Потім вчені відсканували їхній мозок та провели тести поведінки – аж до 53 днів після вживання алкоголю, пише ScienceAlert.
Кількість напоїв, яку отримували молоді щури, була еквівалентна запою – поведінці, яка, схоже, зростає серед дорослих молодих людей. Тести показали, що у тварин, які вживали змішані напої, спостерігалися стійкі зміни у здатності до навчання та запам’ятовування, а також зміни у гіпокампі – ділянці мозку, що відповідає за навчання та пам’ять.
Поки мало відомо, чи може комбіноване вживання цих напоїв у підлітковому віці мати довгостроковий вплив на центральну функцію, та чи є ризики для дозрівання мозку. Та схоже, що це може вплинути на пластичність гіпокампу, погіршуючи здатність мозку адаптуватися і змінюватися у відповідь на нову інформацію та вимоги. А це важлива частина нормального функціонування мозку.
“Загалом, аналіз отриманих даних переконливо свідчить, що алкоголь, змішаний з енергетичними напоями, у підлітковому віці може (…) надовго впливати на пластичність гіпокампу”, – пишуть дослідники.
Й хоча у щурів, які вживали алкоголь та енергетичні напої, спочатку спостерігалося покращення певних показників та функцій мозку, включаючи підвищення рівня білка, який стимулює ріст нейронів, ці переваги були нетривалими. З часом, у дорослому віці, спостерігалося зниження здатності мозку до адаптації.
“Вживання алкоголю в поєднанні з енергетичними напоями в підлітковому віці спричиняє адаптивні зміни гіпокампу на електрофізіологічному та молекулярному рівнях, пов’язані з поведінкою. Вони виявляються вже в підлітковому віці і зберігаються в дорослому житті”, – пишуть вчені.
Ці результати ще потребують підтвердження в дослідженнях на людях, і, ймовірно, існують відмінності між статями, зумовлені гормонами. Але отримані дані вказують, що занепокоєння з приводу енергетичних напоїв цілком виправдані. Алкоголь сам по собі має багато наслідків для здоров’я, і здоровий глузд підказує, що змішування цих двох напоїв у будь-якій кількості не є найкращою ідеєю.