У світі наразі все більше зростає інтерес для продовження тривалості життя та покращення його якості. Людей цікавить також, як зберегти здоров’я й у старості.
Професор геронтології та директор Інституту довголіття в Університеті Південної Каліфорнії Вальтер Лого заявив New York Times, що планує прожити 120-130 років здорового життя. Він назвав 5 продуктів, які краще виключити зі свого харчування.
Як відомо, італійський спосіб життя давно вважався золотим стандартом довголіття. Особливо це стосується середземноморської дієти, звички багато гуляти та перебувати у суспільстві. Італійська Сардинія є однією з п’яти блакитних зон — місць, де люди живуть найдовше та найздоровіше. Лонго також народився у цій країні.
За його словами, зараз ситуація погіршилась, оскільки “майже ніхто в Італії не дотримується середземноморської дієти”. Через це місцева молодь страждає від ожиріння. Професор заявив, що це через зловживання 5 найгіршими для споживання продуктів – піци, макаронів, білка, картоплі та хліба. Лонго побоюється, що італійці будуть жити довго, але не здорово, якщо ця модель продовжуватиме домінувати в культурі.
Він рекомендує більше уваги приділити рослинній їжі та горіхам. Професор навіть створив сайт, на якому публікує власні рецепти довголіття, серед яких кисло-солодкі сардини, фаршировані артишоки, капустяні котлети та цибуля в горіховому соусі.
“Запатентований рецепт дієти, що імітує піст, дозволяє вашому тілу залишатися в режимі, подібному до голодування, що запускає набір протекціоністських заходів, розроблених організмом під час природного відбору. Це дозволяє організму оптимізувати свою продуктивність, омолодити свої клітини та процвітати за складних обставин”, — йдеться на його сайті.
Дослідження виявили як переваги, так і недоліки періодичного голодування, але його незмінна популярність демонструє, на що люди йдуть, сподіваючись продовжити своє життя.