Громадяни Росії скаржаться на блокування своїх банківських рахунків у США. Це стосується тих, хто здійснював перекази чи платежі з території Росії.
Як повідомляють росЗМІ, кількість таких випадків різко збільшилася з кінця 2023 року. Юристи припускають, що рахунки блокують за російською IP-адресою на підставі виконавчого наказу 14071 та роз’яснень Управління з контролю за іноземними активами Міністерства фінансів США (OFAC) від березня 2022 року, які встановлюють заборону надання юридичних та фінансових послуг особам, які перебувають у Росії.
Фахівці називають блокування рахунків за IP-адресою проявом тенденції тяжіння банків до overcompliance – тобто надмірного дотримання санкційних вимог. OFAC радить компаніям, які надають послуги з грошових переказів та обслуговування рахунку в інтернеті, блокувати рахунки клієнтам, які намагаються здійснити платежі з підсанкційної території.
Російські аналітики скаржаться, що така рекомендація зазвичай стосується територій, щодо яких запроваджено всеосяжні територіальні санкції: Куби, Ірану, Північної Кореї, Сирії Криму, ДНР та ЛНР. Росія до таких територій поки не входить, стверджують вони.
У квітні Міністерство фінансів США дозволило здійснювати пов’язані з енергетикою транзакції з низкою російських банків, щодо яких діють міжнародні санкції. Згідно з ліцензією OFAC, заборона на операції з банками з “чорного списку” буде знята до 1 листопада 2024 року і торкнеться 10 фінустанов:
- Центробанку РФ;
- Зовнішекономбанку (ЗЕБ);
- банку “Відкриття”;
- Радкомбанку;
- Ощадбанку;
- ВТБ;
- Альфа-Банку;
- Росбанку;
- банку “Зеніт”;
- банку “Санкт-Петербург”