Верховна Рада ухвалила закон про автоматичну зміну місця реєстрації, завдяки якому скасовуються особисті походи до військкоматів.
Про це повідомляє Експерт з посиланням на судово-юридичну газету України.
Ухвалено в цілому як закон законопроєкт “5463” про скасовування штампу в паспорті та додатку А4 з реєстрацією до ID-картки.
Перший заступник міністра цифрової трансформації Олексій Вискуб прокоментував подію в такий спосіб:
«Це результат неймовірно складної роботи великої команди протягом останніх 9 місяців. Організаційно-технічна робота, яку ми виконали протягом цього періоду, ще більш неймовірна»
Віцепрем’єр-міністр з питань цифрової трансформації особисто збирав відповідальних від МВС, Державної міграційної служби (ДМС), Мін’юсту та Міноборони по цьому питанню.
Як результат:
- отримано дані з реєстрів усіх 1438 громад (дуже поганої якості);
- проведено верифікацію цих даних з архівом паспортів-книжок та демографічним реєстром для їх збагачення – це дозволяє відображати актуальну прописку та автоматично її змінювати;
- організовано процес наповнення реєстру військовозобов’язаних та автоматичного призначення military ID (замість двох походів людини у військкомати);
- налагоджено взаємодію з реєстром прав Мін’юсту для автоматичного визначення власників майна.
Норми закону
Основні норми закону набирають чинності з 1 грудня 2021 року.
Серед них:
- максимальне спрощення та декларативна реєстрація місця проживання онлайн;
- скасування особистих походів у військкомати (всю інформацію вони отримуватимуть від ДМС);
- скасування штампів у паспортах та паперової довідки-додатка до ID-картки;
- ведення реєстрів територіальних громад в електронній формі та їх інтеграція з Демографічним реєстром (це взагалі вирішення надвеликої проблеми з якістю та повнотою даних та ключ до якісної послуги);
- ліквідація впливу місця проживання на право власності;
- ліквідація прив’язки звернення за соціальними та медичними послугами до місця проживання.
Як зазначають автори закону, цей проєкт дозволить створити базу даних про українців з коректною інформацією про місце їх проживання.
Це надалі спростить багато процедур – насамперед для держорганів, наприклад, верифікацію одержувачів соціальних виплат та, ймовірно, онлайн-голосування на виборах тощо.
Серед іншого, цим законопроєктом, як пояснюють його автори, «закріплюється право власника житла скасувати задеклароване або зареєстроване місце проживання третіх осіб у житлі, яке належить йому на підставах, зазначених у законі, без рішення суду».