З 1 грудня 2024 року військовий збір виріс до 5% замість 1,5%. Він поширюється майже на всі операції з нерухомістю, зокрема на продаж об’єктів, де право власності менше трьох років. Загальне податкове навантаження тепер становить 12% (було 8,5%). Продавці будуть закладати збільшений військовий збір у вартість квартир. Про це йдеться в матеріалі порталу Стіна.
Податки на нерухомість з 1 грудня
Як зауважив юрист Хмельницької ГО “Подільська правова ліга” Руслан Малий, порядок оподаткування операцій з продажу об’єктів нерухомого майна окреслений у статті 172 Податкового кодексу України. Згідно з законом, на продавця (інколи на покупця) покладають такі фінансові зобов’язання:
- 1% від вартості — внесок у Пенсійний фонд;
- 1% від вартості — державне мито за нотаріальне посвідчення договору;
- 5% від вартості — військовий збір;
- 5% від вартості — податок на доходи фізичних осіб (якщо квартира перебувала у власності менше трьох років).
Виходить, загальні витрати становлять 12%. Якщо йдеться про третю угоду протягом року, то ставка ПДФО збільшується до 18%.
Які наслідки для українців
З одного боку, продавцям доведеться більше коштів віддавати державі. Але на практиці все навпаки. Власники житла закладають збільшений військовий збір у вартість нерухомості, аби компенсувати майбутні витрати. Фактично податок сплачує покупець, погоджуючись придбати об’єкт дорожче.
“З 1 грудня зросли податки на продаж квартири, якщо вона була у власності менш, ніж 3 роки. Тепер це 12% від вартості. Але продавці ці витрати перекладають на покупця. Також майже всі квартири продаються через ріелторів. Виходить, що покупець ще повинен заплатити 3-5% ріелтору”, — констатувала користувачка соціальної мережі Threads.
Наслідок для кінцевих споживачів очевидний: ціни на житло виростуть в межах нового податкового навантаження. Але тоді існує ризик втратити частину клієнтів, які шукатимуть більш вигідні варіанти, і понизити ліквідність об’єкту.
Як розповіла в ексклюзивному коментарі редакції Новини.LIVE оглядачка ринку нерухомості Вікторія Берещак, “продавець завжди повинен розуміти, що коли він виставляє квартиру на продаж, дуже важливо встановити правильну ринкову вартість цього лота і не завищувати її захмарно”.
Максимальна націнка — 25%, і це включно зі станом ремонту, наповненням технікою/меблями, якістю матеріалів тощо. Необґрунтовано підіймаючи вартість, треба бути готовим до збільшення періоду перебування житла в продажу. Щоб уникнути застою, продавцям варто йти на фінансові поступки, зокрема пропонуючи поділити додаткові платежі.