Фрукти. Ті самі яскраві, соковиті, кольорові плоди, що начебто обіцяють нам здоров’я і довголіття. Всі знають: якщо їсти фрукти, тіло подякує вам легкістю, сяючою шкірою та багатством вітамінів. Але що робити, якщо після бананчика настає враження, що ваш шлунок раптом вирішив стати центром усесвітньої драми, зі всіма спеціальними ефектами на кшталт здуття та глибокого внутрішнього бурчання? Як виявилося, навіть найкорисніші дари природи можуть стати вашими внутрішніми ворогами.
Live Strong пише, що причин, чому фрукти можуть викликати біль і нудоту, кілька. Прочитаєте — і, можливо, почнете обережніше обирати свій наступний фруктовий перекус.
Фруктоза: солодка пастка для травлення
Винуватиця номер один — фруктоза, природний цукор, що міститься у фруктах, соках та іноді навіть у деяких овочах. Для більшості людей це просто приємний бонус до фруктового смаку. Але не все так гладко: деякі з нас мають труднощі з перетравлюванням фруктози. Травна система просто не встигає впоратися з нею належним чином, і замість гармонії в животі починається бунт: біль, гази та відчуття, ніби всередині вас — хаос. І тут можна тільки поспівчувати.
Клітковина — ще один лукавий «помічник»
Ідея їсти більше клітковини звучить як святе правило здорового харчування. Та хіба вам не казали, що міру слід знати в усьому? Ось кілька митців травного дискомфорту: яблука, апельсини, банани та, звісно, малина. Трішки — і чудово, але якщо, не стримавшись, навантажити шлунок клітковиною з усіх боків, можна викликати справжню бурю у кишечнику. Симптоми — здуття, гази, а якщо пощастить — ще й діарея. Здається, всередині влаштували гучну вечірку, про яку ви навіть не просили.
Кислотний рефлюкс: коли фрукти не на вашому боці
О, і не забувайте про кислотний рефлюкс. Це явище, коли кислотний сік зі шлунка піднімається назад у стравохід і забезпечує вам відчуття печії та загального невдоволення життям. А деякі фрукти ще й підливають оливи у вогонь. Лимони, апельсини, грейпфрути — ці кислоти роблять усе можливе, аби ваше життя стало трохи «кислішим». Якщо у вас рефлюкс, краще залишити їх на полиці магазину.
Тож, наступного разу, коли вирішите з’їсти фруктовий десерт, згадайте, що все добре в міру. І можливо, один апельсин краще, ніж три, а одне яблуко за раз залишить вас у кращому настрої.