У проєкті державного бюджету України на 2025 рік передбачено “замороження” прожиткового мінімуму. Кабінет Міністрів вирішив більше не прив’язувати мінімальну зарплату до прожиткового мінімуму, що було оголошено міністром соціальної політики Оксаною Жолнович.
Вона закликала народних депутатів Верховної Ради розглянути законопроєкт №3515 у другому читанні, який має на меті відокремлення визначення мінімальної зарплати від прожиткового мінімуму та запровадження нових форм оподаткування для домогосподарств.
Якщо законопроєкт буде ухвалено і підписано президентом Володимиром Зеленським, то в Україні більше не буде автоматичного підвищення зарплат при збільшенні прожиткового мінімуму. Кабмін також планує запровадити нову соціальну допомогу, яка не буде пов’язана з прожитковим мінімумом — так звану базову соціальну допомогу, яка може стартувати вже у січні 2025 року.
Законопроєкт №3515 був зареєстрований у Верховній Раді ще до початку війни, а у червні 2021 року його прийняли за основу, але доопрацювання затягнулося. Жолнович зазначила, що цей законопроєкт зараз перебуває на доопрацюванні в профільному комітеті.
Прожитковий мінімум, що використовуються для визначення штрафів та інших адміністративних витрат, залишиться на рівні 2024 року: для працездатних осіб він становитиме 3028 грн, а для осіб, які втратили працездатність — 2361 грн.
Кабмін не планує підвищувати прожитковий мінімум до 2027 року. Також у 2025 році не передбачено підвищення мінімальної зарплати через брак коштів у державному бюджеті. Однак, якщо економічна ситуація покращиться, можливе підвищення мінімальної зарплати.