У гонитві за довгим життям багато хто з нас вдається до різних дієт, медичних препаратів і практик. Однак учені з’ясували, що один із найефективніших методів є в кожного з нас і медицина тут ні до чого.
Доведено, що вдячність покращує як фізичне здоров’я, так і емоційний стан. Нещодавнє дослідження розширило ці висновки, припустивши, що люди, які відчувають вищий рівень вдячності, також мають нижчий ризик смерті. Про те, як прояв турботи і доброти непомітно захищає нас від найстрашнішого пише KSL.
Дослідники проаналізували дані наукової праці Nurses’ Health Study, в якій узяли участь близько 50 000 жінок віком від 69 до 96 років, які заповнили анкету подяки в 2016 році. Учасниці оцінювали свою згоду з такими твердженнями, як “Мені є за що дякувати в житті” і “Я вдячна найрізноманітнішим людям”. До 2019 року дані засвідчили, що у жінок із найвищим рівнем вдячності ризик смерті від усіх причин, включно із серцево-судинними захворюваннями, раком і нейродегенеративними захворюваннями, був на 9% нижчим, ідеться в їхньому дослідженні, опублікованому в журналі JAMA Psychiatry.
“Вдячність — це потужний інструмент: потужний для щастя, потужний для усунення бодай незначних депресивних симптомів, потужний для поліпшення здоров’я, потужний для захисту від передчасної смерті — і це те, що може зробити кожен”, — сказав доктор Тайлер Вандер-Віл, старший автор дослідження і професор Гарвардської школи громадського здоров’я імені Т.Х. Чана. За три роки спостереження померли 4 608 учасників. Дослідження показало, що серед учасників із найнижчим рівнем вдячності померло 2 153 особи, серед учасників із помірним рівнем вдячності — 1 273 особи, а серед учасників із найвищим рівнем вдячності — 1 182 особи.
Подальший аналіз показав, що люди, які відчувають вдячність, як правило, молодші, мають партнерів, беруть участь у соціальних або релігійних групах і мають кращий загальний стан здоров’я. Доктор Вандер-Віл наголосив, що, незважаючи на важливість цих чинників, вдячність сама по собі робить значний внесок у зниження ризику смертності. Включення вдячності в повсякденне життя може мати численні переваги для здоров’я, як-от зміцнення імунної системи, зниження кров’яного тиску та поліпшення здоров’я серця.
Ті, хто практикує вдячність, зазвичай краще сплять, у них вища самооцінка і нижчий рівень тривоги, стресу та депресії. Докторка Еміліана Сімон-Томас із наукового центру Greater Good у Каліфорнійському університеті в Берклі пропонує три стратегії розвитку подяки: вести щоденник подяки, писати листи тим, хто позитивно вплинув на ваше життя, та бути конкретною у висловленні своєї вдячності. Вона наголошує, що практикувати вдячність можна почати з невеликих повсякденних жестів, наприклад, з банальної вдячності за тепло сонця.