Сполучені Штати готові надіслати своїх військових на непокірний острів, якщо виникне загроза вторгнення збройних сил Китаю в Тайвань. Вашингтон також може вдаватися до інших дій, якщо вважатиме їх необхідними для виконання своїх союзницьких зобов’язань. Однак Білий дім не підтримує потенційний рух Тайбею до незалежності й виступає за збереження статусу-кво.
Про це заявив президент США Джо Байден в інтерв’ю британському виданню The Time 28 травня, до заяв Пекіна про готовність реалізацію силового сценарію в Тайвані. Такою стала відповідь американського президента на запитання щодо дій, на які готовий піти Білий дім, щоб захистити бунтівний острів. Журналіст нагадав, що лідер Китаю Сі Цзіньпін закликав військових бути готовими «повернути» Тайвань до 2027 року.
«Це буде залежати від обставин… Не виключаю використання військової сили США. Існує різниця між розгортанням на землі, повітряними та морськими силами тощо», — сказав він, натякаючи що не все можна вирішити ударами з військових баз у Філіппінах та Японії.
Американський президент додає, що Вашингтон заважатимуть силовому «об’єднанню», але не має нічого проти мирного процесу. Водночас Білий дім «не прагне» незалежності острова.
Напруга довкола Тайваню зростає
Є ознаки, що Китай готується до ескалації в Індо-Тихоокеанському регіоні. Він провів дводенні військово-морські навчання довкола острова, коли відбувалася інавгурація президента Лай Цінде, якого Пекін вважає сепаратистом. МЗС Китаю виступило із заявою, що в тих, хто спробує «відірвати» острів «потече кров і буде пробито голову».
На азійському безпековому саміті «Діалоги Шангрі-Ла» китайський міністр оборони Дун Цзюнь заявив, що КНР готова силою зупинити відокремлення Тайваню. А спроби Китаю зірвати Глобальний саміт миру можуть свідчити про те, що китайські комуністи не зацікавлені в стабілізації міжнародної ситуації. Є також розвіддані, що Китай уже міг надати Росії летальну зброю. Воєнні експерти США вважають, що Пекін у своїх планах експансії розраховує використати флот та ресурси РФ.