У країні триває загальна мобілізація, коли чоловікам призовного віку не лише вручають повістки, а й можуть затримати, щоб доставити до військкомату. Уповноважений з прав людини Дмитро Лубинець відповів в інтерв’ю Суспільному, чи це законно.
Він заявив, що співробітники територіальних центрів комплектування (ТЦК) не мають права затримувати чоловіків на вулиці.
Лубінець додав, що тим більше незаконне застосування сили з їхнього боку, щоб змусити чоловіка проїхати з ними у військкомат.
За словами омбудсмена, від таких дій не виграє ані армія, ні громадяни України, які бояться вийти на вулицю.
При цьому він вважає прикладом коректної поведінки ТЦК військкомів у Полтавській області. У ТЦК склали список осіб, які ухиляються від мобілізації та передали його до Нацполіції.
Якщо необхідно проводити так звані рейди з пошуку ухилянтів, то в них обов’язково повинні брати участь правоохоронці.
Лубінець заявив, що саме до їхніх обов’язків входить перевірка документів громадян. Потім вони передають дані співробітникам ТЦК для перевірки, чи є такий громадянин у реєстрі військовозобов’язаних чи ні.
Саме співробітники Національної поліції України, наголосив омбудсмен з прав людини, має право зупиняти людей на вулиці та в інших громадських місцях, перевіряти їхні документи, а також озвучувати якісь законні вимоги до них.
Лубінець заявив, що він виступає проти розширення повноважень ТЦК, які пропонувалися у першій редакції законопроєкту щодо внесення змін до процесу мобілізації.
Відомо, що члени Комітету Верховної Ради з питань нацбезпеки вже розглянули всі подані правки до законопроєкту до другого читання. За прогнозом, лише у середині квітня у парламенті може відбутися голосування за нього.
Співробітники ТЦК також ходять по квартирах та будинкам у пошуках осіб, що ухиляються від мобілізації, поводяться грубо та нахабно.