Хронічні венозні захворювання (ХВЗ) не просто погіршують якість життя, але й часто супроводжуються іншими серйозними патологіями. Коморбідність, тобто явище поєднання кількох взаємопов’язаних захворювань у одного пацієнта, робить діагностику складнішою і значно ускладнює лікування.
Про це йшлося під час 3-ї Міжнародної флебологічної конференції, організованої Асоціацією судинних хірургів, флебологів та ангіологів України за підтримки компанії «Серв’є Україна». З презентаціями новітніх наукових здобутків та власної клінічної практики виступили провідні національні та міжнародні експерти у сфері лікування судинної патології з Колумбії, Румунії.
Згідно даних, презентованими в рамках цього заходу, коморбідність є однією з центральних проблем для пацієнтів із ХВЗ в Україні та світі. Зокрема:
- 29% пацієнтів із підтвердженими хворобами вен мають захворювання опорно-рухового апарату;
- 27% пацієнтів страждають на ожиріння, тобто мають індекс маси тіла понад 30 кг/м²;
- 18% пацієнтів у минулому перенесли тромбози;
- 11% пацієнтів із ХВЗ повідомили про наявність запальних захворювань статевої системи в анамнезі;
- 3% пацієнтів стикалися з проблемами безпліддя.
Крім того, понад 46% пацієнтів із діагнозом зі спектру хронічних венозних захворювань демонстрували малорухливий спосіб життя, тобто проводили понад 7 годин на день у статичному положенні. Навіть у випадках, коли це було зумовлено низькою толерантністю до фізичних навантажень внаслідок ХВЗ, це призвело до додаткового погіршення відповідного стану.
«Коморбідність венозної патології та серцево-судинних захворювань є важливим викликом сучасної медицини, адже саме серцево-судинні хвороби залишаються провідною причиною смертності серед українців. Ефективне лікування венозних порушень може відігравати значну роль у покращенні прогнозу пацієнтів із серцево-судинною патологією», – зазначила професорка Лариса Чернуха, віце-президентка Асоціації судинних хірургів, флебологів та ангіологів України.
Коморбідність має особливе значення в контексті сучасних викликів, зокрема лікування поранених військових. Учасники 3-ї Міжнародної флебологічної конференції розглянули особливості екстреного реагування, терапії та реабілітації, необхідних у випадках бойових травм судин, адже саме кровотеча є найбільш поширеним та загрозливим наслідком поранень, який може призвести до розвитку судинних патологій чи порушення кровообігу.
Окрім того, під час заходу було презентовано результати міжнародного дослідження VEIN STEP, які підтвердили, що консервативне лікування за допомогою MOFF дає високі результати навіть у складних клінічних випадках. Вже після чотирьох тижнів терапії 96% пацієнтів із загальної виборки у понад 6000 осіб відзначили покращення стану, в тому числі зменшення болю, важкості в ногах, набряків та судом.
«Кожен крок у напрямку поглиблення знань і вдосконалення підходів до ведення таких пацієнтів має критичне значення. У зв’язку з цим я хочу висловити щиру подяку всім, хто долучився до організації та участі у 3-й Міжнародній флебологічній конференції. Українські флебологи та судинні хірурги повернуться до своїх пацієнтів з новими знаннями та стратегіями, які сприятимуть ефективному лікуванню та профілактиці ускладнень», – підкреслила професорка Лариса Чернуха.