Українські громадяни не можуть отримувати за кордоном консульські послуги. Відповідне обмеження запровадило міністерство закордонних справ. Для того, аби легально перебувати на території країни, можна скористатися “сірим” паспортом.
У матеріалі “Телеграфу” вказується, що “сірий” паспорт видають на обмежений строк. А по закінченні відповідного періоду документ потрібно поновлювати.
Німеччина
У Німеччині документ, що замінює національний паспорт для іноземців, називається Reiseausweis für Ausländer (дорожній документ іноземця). Його видають громадянам України, які мають статус біженця або особи без громадянства в Німеччині. Цей документ містить біометричні дані, але його необхідно оновлювати по закінченні строку дії, який не може перевищувати три роки (незалежно від віку власника).
“Дорожній документ іноземця” не вважають офіційним посвідченням особи. Його власник може подорожувати країнами Європейського Союзу до 90 днів без візи та повертатися до Німеччини за умови дійсності документа та дозволу на проживання, який видають окремою пластиковою карткою. Для в’їзду на Батьківщину цей документ не потрібен, досить внутрішнього або біометричного українського паспорта. Втім отримати “Дорожній документ іноземця” в Німеччині досить складно. Людина має довести справжню потребу в ньому, подавши відповідні документи через адміністративний портал країни згідно з їхніми вимогами.
Естонія
“Сірий” паспорт Естонія видає особам без громадянства, які проживають на її території. Умови отримання документа такі: по-перше, людина мусить мати дійсний дозвіл на проживання в країні або законне право проживати на її території. По-друге, має бути доведено, що вона не має закордонного проїзного документа і не може його отримати. Як виняток, цей документ також видають громадянам інших держав, які з певних причин не мають паспорта своєї країни.
Власник “сірого” паспорта в Естонії має низку прав. Може голосувати на муніципальних виборах, подорожувати країнами Євросоюзу без візи. Йому гарантуються всі ті самі права, що й особам, які легально проживають у цій країні — право на отримання соціальних послуг, можливість для дітей відвідувати школи та дитсадки тощо. При цьому власник естонського “сірого” паспорта можна скласти іспит з мови, історії та конституції – і стане повноцінним громадянином країни-члена ЄС.
Якщо чоловік призовного віку за кордоном оновив свої дані у ТЦК, то чи зможе він отримати доступ до консульських послуг
Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку”, який набуде чинності 18 травня 2024 року, передбачає, що після оновлення даних військового обліку в ТЦК громадянин України чоловічої статі у віці від 18 до 60 років із дійсними військово-обліковими документами матиме доступ до консульських послуг згідно з законодавством у повному обсязі. Механізм оновлення та перевірки військово-облікових даних для чоловіків 18-60 років, які тимчасово перебувають за кордоном, наразі визначається з-поміж доступних варіантів й узгоджується причетними державними органами. Щойно ця міжвідомча робота буде завершена, дипломатичні установи та МЗС оприлюднять додаткові докладні роз’яснення.