24 червня Міжнародний кримінальний суд у Гаазі (МКС) видав ордери на арешт екс-міністра оборони РФ Сергія Шойгу та начальника Генштабу ЗС РФ Валерія Герасимова. Підстава – ймовірні міжнародні злочини, вчинені щонайменше з 10 жовтня 2022-го до 9 березня 2023 року.
Ордери на арешт були видані за клопотанням прокуратури. Суд визнав, що є підстави вважати, що Шойгу та Герасимов несуть відповідальність за ракетні удари армії РФ по електричній інфраструктурі України. Про це йдеться у пресрелізі МКС, оприлюдненому 25 червня.
“24 червня 2024 року Палата попереднього провадження II Міжнародного кримінального суду (…) видала ордери на арешт для двох осіб, пана Сергія Кужугетовича Шойгу та пана Валерія Васильовича Герасимова (…) є достатні підстави вважати, що двоє підозрюваних несуть відповідальність за ракетні удари російських збройних сил по українській електричній інфраструктурі щонайменше з 10 жовтня 2022 року до щонайменше 9 березня 2023 року”, – йдеться у повідомленні.
Також судді встановили, що є підстави вважати, що удари були спрямовані проти цивільних обʼєктів. У випадку, якщо б це стосувалось військових обʼєктів, очікувана шкода для цивільного населення “була б однозначно надмірна”, зазначили там. Також МКС визначив, що ця кампанія ракетних ударів РФ здійснюється “згідно з державною політикою” Росії.
“Таким чином, є достатні підстави вважати, що підозрювані навмисно спричинили сильні страждання чи тяжкі тілесні ушкодження чи психічне чи фізичне здоров’я, несучи таким чином кримінальну відповідальність за злочин проти людяності у вигляді інших нелюдських дій”, – додали в суді.
МКС раніше видав ордер на арешт Путіна
У березні 2023 року Міжнародний кримінальний суд (МКС) видав ордер на арешт диктатора Володимира Путіна та російського дитячого омбудсмена Марії Львової-Бєлової, звинувативши їх у незаконній депортації дітей з окупованих територій України до РФ.
Це означає, що у 122 країнах, які ратифікували Римський статут та визнають юрисдикцію Міжнародного суду, мають заарештувати осіб, щодо яких видано ордер. Це стосується не лише країн Європи, Південної Америки, а й, наприклад, Монголії, Грузії та багатьох африканських країн.