Іранська влада винесла смертний вирок популярному реперу Томаджу Салехі, який брав активну участь в антиурядових протестах 2022-2023 років. Про це повідомляють агентство Reuters і правозахисна організація Iran Human Rights (IHR).
За словами правозахисників, Салехі визнали винним у “поширенні корупції на землі” — понятті, яке використовується іранською владою для опису широкого спектра злочинів, включно з тими, що пов’язані з ісламською мораллю.
Адвокат Салехі Мустафа Нелі заявив про свій намір оскаржити смертний вирок.
Репера затримали і взяли під варту в жовтні 2022 року, як повідомляє Reuters. Йому висунули звинувачення в підтримці протестувальників проти уряду, зокрема в його піснях і публічних виступах. У 2023 році Верховний суд Ірану виніс вирок Салехі до шести років і трьох місяців тюремного ув’язнення. Однак суд міста Ісфахан переглянув рішення Верховного суду і виніс виконавцю смертний вирок.
Правозахисники зазначають, що збільшення кількості смертних вироків свідчить про прагнення іранської влади “засіяти страх у суспільстві”, щоб придушити протести і продовжити своє правління. Вони закликають міжнародну спільноту рішуче реагувати на дії іранської влади, щоб запобігти сотням нових жертв у найближчі місяці.
За даними Iran Human Rights і Together Against the Death Penalty, 2022 року влада Ірану стратила 582 людини, що на 333 більше, ніж 2021 року. З них офіційно про 71 смертний вирок було оголошено тільки в 511 випадках, а також було повідомлено про страту щонайменше 16 жінок і трьох неповнолітніх.
Влада Ірану активно намагається припинити публікацію будь-якої інформації про те, що відбувається в країні. Понад 40 журналістів було заарештовано від початку протестів, а ті, хто залишився на волі, скаржаться на стеження і прослуховування своїх телефонів.
Тумадж Салехі підтримав Україну
Зазначимо, що на початку повномасштабного вторгнення Росії іранський репер Тумадж Салехі випустив кліп на підтримку України.
Нагадаємо, у листопаді 2022 року суд у Тегерані засудив до смертної кари учасника протестів, що розпочалися по всьому Ірану після загибелі 22-річної Махси Аміні після зустрічі з “поліцією моралі”.