16 вересня 2024 року два російські атомні підводні човни “Император Александр III” і “Красноярск” пройшли під льодами Арктики через, загалом, шість арктичних морів у складних льодових умовах. Про це пише Army Recognition.
Підводні човни класів “Ясень-М” (проєкт 885М) і “Борей-А” (проєкт 955А) відіграють ключову роль у модернізації ВМС Росії, але виконують абсолютно різні оперативні функції, відображаючи різні вимоги для ведення тактичної та стратегічної військової кампанії.
Атомний підводний човен “Ясень-М” комплектується крилатими ракетами великої дальності, зокрема “Калібр” і “Онікс”. Його модернізували для встановлення ракети “Циркон”. Така конфігурація дає змогу уражати різні цілі на значних відстанях, зокрема й підводні човни. Такі субмарини можуть нести від 24 до 40 ракет, а пускова система UKSK VLS розроблена для широкого спектра місій. У цих ударних підводних човнів є 10 торпедних апаратів (533 мм), що збільшує їхні можливості ближнього бою проти інших субмарин і кораблів.
Головна особливість Ясень-М — технологія прихованого пересування. Підводний човен оснащений передовими гідроакустичними комплексами, такими як МГК-600 “Іртиш-Амфора”. У підводного човна розширені можливості виявлення при збереженні мінімального рівня шуму. Основна частина корпусу виготовлена з маломагнітної сталі, а засоби шумозаглушення мінімізують акустичні сигнатури.
Згідно зі звітами, підводний човен може працювати зі швидкістю близько 20-28 вузлів (37-51 км/год) у “безшумному режимі”, що може змагатися з деякими з найбільш тихих підводних човнів, як-от американські типу “Вірджинія”. До всього іншого, реактор на Ясені-М розрахований на роботу протягом 25-30 років без дозаправлення.
Клас “Борей-А” — підводний човен з балістичними ракетами, призначений для стратегічного ядерного стримування. На відміну від тактичної спрямованості “Ясеня-М”, “Борей-А” створювався для того, щоб надати Росії надійну можливість другого удару в разі ядерного конфлікту. На кожному “Борей-А” — 16 міжконтинентальних балістичних ракет (БРПЛ) “Булава”, кожна з яких здатна нести 6-10 боєголовок, що забезпечує суттєву ядерну боєзарядність. Їх можна запускати з віддалених підводних позицій, що захищає підводний човен від виявлення.