У Польщі розпочинається нова програма допомоги українським біженцям. Вона спрямована на те, щоб мігранти покидали колективні центри проживання та розпочинали самостійне життя. На новий проєкт направлять майже 22 мільйони євро.
Ініціатива реалізується спільними зусиллями Міністерства внутрішніх справ та адміністрації Польщі, Польського Червоного Хреста та Фундації Польського центру міжнародної допомоги. Вони уклали угоду про партнерство для реалізації проекту “Разом до Незалежності”.
За даними польського МВС, більшу частину суми на програму – 90% – надає Європейська Комісія. За вибір учасників та надання підтримки відповідатимуть неурядові організації. Допомогти “стати на ноги” планують 6000 українських біженців зі статусом PESEL UKR, які проживають у центрах колективного розміщення.
Йдеться про співфінансування витрат на переселення з центрів колективного розміщення. Кошти надаватимуть протягом шести місяців, що буде відчутною підтримкою біженців.
Українцям запропонують заходи для полегшення інтеграції у Польщі, зокрема:
- курси польської мови;
- індивідуальні консультації щодо кар’єри;
- допомогу у пошуку роботи;
- культурну та інтеграційну діяльність.
Українцям розкажуть про правила, які панують у польському суспільстві, зарахування дитини до дитячого садка, школи, систему соціального забезпечення, доступ до медичної допомоги.
Програма підтримки має діяти до 31 березня 2026 року. Правила участі та умови ще розробляються. Їх опублікують на сайтах виконавців проєкту найближчим часом.
Зміни для українських біженців у Польщі
З 1 липня у Польщі скасували програму для українських біженців “40+”, згідно з якою держава компенсувала власникам приватного житла 40 злотих (близько 400 грн) на день за розміщення та харчування громадян, які отримали прихисток. Сума виплачувалася за кожного біженця, зокрема на дітей.
На початку дії програми на неї виділили значні суми, але тепер у пріоритеті інвестиції в економічний розвиток країни та підтримка внутрішніх соціальних програм.
Скорочення програми пов’язано з тим, що у центрах колективного розміщення побільшало вільних місць, а кількість заявників на компенсацію “40+” значно зменшилася.
Українські біженці, яким немає де жити, можуть звернутися до воєводських управлінь для розміщення у колективних центрах. Проживання буде безкоштовним 120 днів, а потім становитиме до 60 злотих (600 грн) на день.