Польща планує змінити умови надання допомоги українським біженцям. Серед основних змін – скасування частини виплат. Про це 15 квітня пише Sud.ua.
На сайті уряду Польщі опубліковано проект закону про зміни до «Спецзакону про допомогу громадянам України у звʼязку з війною у цій країні».
Передбачається, що термін дії закону (і відповідно термін легального перебування українців у Польщі) буде продовжено до 30 вересня 2025 року. Після розгляду законопроекту у Сеймі зміни можуть набути чинності від 1 липня 2024 року.
Серед найважливіших запропонованих змін слід виділити наступні:
- продовження терміну легальності перебування громадян України, які отримали номер UKR PESEL, до 30 вересня 2025 року;
- запровадження з наступного року спрощеної процедури оформлення посвідки на тимчасове проживання строком до 3 років для осіб зі статусом UKR;
- продовження до 30 вересня 2025 року терміну, протягом якого громадянину України надається посвідка на тимчасове проживання строком на 1 рік у ситуації, коли він не відповідає вимогам для отримання посвідки на тимчасове проживання;
- включення дітей з України до польської системи освіти;
- відновлення можливості надання психологічних послуг громадянам України громадянами України, які проживають у Польщі та мають відповідну психологічну освіту, здобуту в Україні.
Зміни в системі фінансового забезпечення з 1 липня 2024 року:
- скасування грошової допомоги, пов’язаної з компенсацією витрат на перебування та харчування біженців, які несуть власники приватних помешкань (так звана допомога у розмірі 40 злотих);
- скасування одноразової грошової допомоги для громадян України у розмірі 300 злотих на прожиття;
- скасування підтримки у вигляді фінансування фотографування для видачі UKR PESEL;
- фінансова підтримка у вигляді проживання та харчування для біженців з України, які перебувають в особливо складній ситуації, можлива лише на підставі договору, підписаного з місцевим компетентним воєводою або органом місцевого самоврядування.
Навчання у школах Польщі стане обов’язковим
Влада Польщі хоче зробити обов’язковим навчання українських дітей з 1 вересня у школах. При цьому зазначається, що діти зможуть вивчати у школах українську мову і про жодну “полонізацію” не йдеться.
Передбачається, що у навчальні заклади влаштовуватимуть на роботу людей, що мають педагогічну освіту, щоб забезпечити цей процес. Крім того, дітей будуть навчати й польській мові та інтеграційним процесам, з огляду на те, що Україна рухається до ЄС.