У Румунії зафіксовано рекордно низький рівень народжуваності – у 2023 році в країні народилося менше ніж 150 тисяч дітей, що є найгіршим показником за останнє століття.
Про це повідомляє Euronews.
Села вимирають, школи зачиняються
Ситуація особливо критична у сільській місцевості, де через нестачу дітей закривають школи та дитячі садки. У селі Бребу, наприклад, немає жодної школи, а в сусідньому селі Валича навчаються всього двоє дітей із Бребу.
“Тут більше немає школи. Дітей просто немає. Вони змушені їздити в інші села, щоб навчатися”, – каже Олександру Петці, колишній директор школи в Бребу.
Муніципалітети Тулча, Карас-Северін, Мехедінці, Ковасна, Телеорман і Джурджу потрапили до списку регіонів з найнижчим рівнем народжуваності в країні.
Міста віддають перевагу кар’єрі, а не дітям
У містах тенденція дещо інша – багато румунів відкладають народження дітей, віддаючи перевагу освіті, кар’єрі та фінансовій стабільності.
Соціологи вважають, що це не катастрофа, а природний процес модернізації, який відбувається в більшості європейських країн.
“Я б не боявся цієї тенденції. Це нормальний демографічний процес. Румунія вже кілька років як увійшла у фазу модернізації в демографічному плані”, – пояснює соціолог Румунської академії Богдан Войку.
Зміни за 100 років
Порівняння з минулим виглядає разючим. Ще у 1930 році в Румунії народилося понад 480 тисяч дітей, що втричі більше, ніж нинішні показники.
Експерти наголошують, що демографічна криза може мати серйозні наслідки – від економічного спаду до збільшення навантаження на пенсійну систему. Проте уряд поки не пропонує конкретних заходів, щоб стимулювати народжуваність.