Американський посадовець Пітер (Піт) Марокко, що курував ліквідацію Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), пішов з Державного департаменту. Він був одним з найгучніших противників фінансування програм зовнішньої підтримки.
Про це повідомляє Reuters, посилаючись на власні джерела в адміністрації президента США Дональда Трампа. Водночас співбесідники ЗМІ припускають, що Марокко, який обіймав посаду директора відділу зовнішньої допомоги в Держдепі, могло бути саме примусово звільнено.
“Піта ввели в штат з великою місією – провести вичерпну перевірку кожного долара, витраченого на іноземну допомогу. Він виконав це історичне завдання та викрив кричущі зловживання коштами платників податків. Ми всі віримо, що на Піта чекають великі справи під час його наступної місії”, – сказав американський чиновник на умовах анонімності.
Втім, це рішення викликає подив, оскільки 10 квітня Марокко провів в Державному департаменті групове обговорення майбутнього іноземної допомоги США. На подію було запрошено майже два десятки експертів, що свідчить про відсутність у чиновника планів йти з відомства.
Як зазначає Washington Post, Марокко тісно співпрацював з мільярдером і головою Департаменту ефективності уряду (DOGE) Ілоном Маском, які рекомендували серйозно скоротити програми USAID і Держдепартаменту. Причому вони обидва конфліктували з держсекретарем Марко Рубіо, який виступав проти деяких запропонованих скорочень.
Марокко має великий досвід роботи в держсекторі – раніше він працював у Державному департаменті, а також міністерствах оборони та торгівлі. Цікаво що під час першої президентської каденції Трампа він і сам обіймав посаду у USAID. У 2020 році співробітники агентства подали на нього скаргу через жорстоке поводження та приниження персоналу, а також неочевидні причини для перегляду або скорочення фінансування програм.
Коли він повернувся до другого уряду Трампа, то ініціював процес розпуску USAID, курирував звільнення персоналу та педалював плани щодо скасування 83% програм агентства. А в березні під час закритої зустрічі з законодавцями Марокко назвав USAID “схемою відмивання грошей” і заявив, що іноземна допомога США може взагалі суперечити Конституції. Також він звинувачував агентство у просуванні про-ЛГБТК політики і організації так званих кольорових революцій.