Олександр Лукашенко звинувачує Україну у порушенні повітряного простору і заявляє, що в небі над Білоруссю було збито кілька її безпілотників (БПЛА). Офіційний Київ це не коментує, натомість експерти називають такі твердження нісенітницею. Розповідаємо, з якою метою активізувався голова РБ.
Минулими вихідними президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що увечері в п’ятницю, 9 серпня, над країною збили “кілька цілей, які залетіли з боку України”. За його словами, дрони спочатку нібито летіли на Смоленськ, але потім змінили траєкторію польоту і попрямували до Ярославля, де їх начебто перехопили вже російські системи ППО. Водночас Лукашенко пригрозив Україні, заявивши, що “без відповіді будь-які провокації не залишаться”.
Одразу після цих звинувачень і погроз Лукашенко дав вказівки на посилення угруповання військ на Гомельскому та Мозирському тактичних напрямках, які межують із Київською та Чернігівською областями.
Міноборони РБ в суботу ввечорі показало нібито залишки нібито українських безпілотників, які нібито порушили кордон Білорусі. Вже зранку 11 серпня Міноборони Білорусі оприлюднило фото відправлення військової техніки на кордон з Україною, а міністр оборони РБ Віктор Хрєнін на спеціальному брифінгу заявив, що “виявлені дрони — провокація проти республіки Білорусь”.
Тим часом моніторинговий проект “Беларускі Гаюн” з’ясував, що 9 серпня під час вильотів білоруської авіації не було виявлено жодних дронів. Із цього, наголосили аналітики проєкту, випливає, що “гучні заяви самопроголошеного Лукашенка є звичайною нісенітницею”.
Експерти переконані, що, заявляючи про українські БПЛА у білоруському небі, Лукашенко танцює під дудку Кремля, хоча переслідує за цих обставин і особисті корисливі цілі.
Зокрема політолог Максим Несвітайлов зауважує: “На мою думку, заявляючи про начебто збиті нібито українські дрони, Лукашенко намагається блефувати. Переконаний, що після початку спеціальної військової операції в Курській області Володимир Путін, значно нервуючись з цього приводу, що показало засідання тамтешнього Радбезу, попросив Лукашенка провести свого роду імітацію бурхливої діяльності з усіма цими перекиданнями військ до кордону з Україною і так далі. На що ставка? На те, що Україна миттєво злякається, що грізна білоруська армада суне на столицю, тому треба терміново тікати з Курської області та захищати Київ”.
На переконання експерта, Путін у своєму розрахунку схибив, оскільки, якщо йому періодично вдається “брати на понт” західних союзників, то з Україною цей номер не пройде.
“У цій “дроновій” історії Лукашенко насправді блефує, оскільки він чудово розуміє, якими наслідками для нього завершиться входження в пряму військову конфронтацію з Україною. Він чітко усвідомлює, що навіть наявного нині в України озброєння більш ніж достатньо для того, щоби покрити всю територію Білорусі, й усі нафтопереробні заводи РБ просто припинять діяти в один день. До речі, кілька місяців тому в одному з інтерв’ю Лукашенко ставив питання про те, що важливіше для РФ, щоб Білорусь допомагала їй у переробці нафти, чи щоб пішла на конфронтацію з Києвом і вмить втратила свої заводи. Тобто, Лукашенко чудово розуміє усі ризики”, — наголошує Максим Несвітайлов.
За його словами, Лукашенко, вислужуючись перед Кремлем, діє в суто радянській парадигмі, створюючи видимість бурхливої діяльності. Власне тому, констатує політолог, усі білоруські чиновники зараз “метушаться, кричать, бігають і гнівно розмахують руками”.
“Наводити показово-демонстративний кіпіш – це, так би мовити, фірмовий стиль Лукашенка, але насправді я дуже-дуже сумніваюся в тому, що він вдасться до якихось реальних дій”, — резюмує Максим Несвітайлов.
Своєю чергою політолог Максим Джигун робить такий акцент: “Останніми тижнями взагалі спостерігається надзвичайні активності Лукашенка. Причому ці активності настільки цікаві, що інколи стосуються навіть гіпотетичних обговорень падіння Росії та необхідності у зв’язку з цим ще більшого об’єднання інших країн СНД. Ну, а що стосується його свіжих заяв стосовно начебто дронових провокацій з боку України, то це, якщо відверто, просто безглуздо. Чому? Бо офіційний Київ неодноразово заявляв, що Білорусь для нас жодної цінності не має і, навпаки, ми розчаровані тим, що країна, яка, здавалося б, була до нас десятиліттями дружньою, стала плацдармом для військового наступу з боку Російської Федерації”.
Заяви Лукашенка про “українські” дрони у білоруському небі політолог вважає підігруванням російським пропагандистським наративам про те, що кордони з Україною апріорі не можуть бути безпечними.
“Насправді нічого поганого в цьому для нас не має. Ну, нехай собі обороняється Лукашенко стільки, скільки забажає. Якихось думок про необхідність створення санітарної зони з Білоруссю ми, принаймні від офіційних українських осіб, поки що не чули. Схоже на те, що Білорусь, спостерігаючи за подіями у Курській області РФ, хоче продемонструвати якусь свою суб’єктність, хоча Лукашенка вже давно у світі сприймають, як ляльку в руках Путіна, якою він вирішує різноманітні брудні справи, зокрема й проводячи схожі провокації з дронами”, — підсумовує Максим Джигун.
Тим часом у МЗС Білорусі заявили тимчасовій повіреній у справах України Ользі Тимуш, що РБ може порушити питання про доцільність подальшої присутності в Мінську диппредставництва України.
Зазначається, що українському дипломату “було заявлено рішучий протест і передано відповідну ноту у зв’язку з порушенням кордону Республіки Білорусь групою безпілотних літальних апаратів, запущених із території України”.
“Особливо було вказано на те, якщо дипломатичне представництво України в Білорусі не зможе впливати на запобігання таким провокаціям, білоруська сторона поставить питання про доцільність його подальшої присутності в Мінську”, — йдеться у заяві МЗС РБ.
Політолог Вадим Денисенко з цього приводу зауважує: “Лукашенко не міг відреагувати інакше. Після його гнівних заяв, що він може навіть закрити посольство — Росія не зможе йому зробити будь-які “предʼяви”. Навіть кулуарні. А висування військ до кордону України — це ні про що. Він не збирається воювати. Він демонструє гнів — і демонструє його росіянам. І наразі це гра. На бажання, можна навіть знайти елементи сміху над РФ, бо висунули “Полонез”, який так потрібен Росії, але його Білорусь і Китай (точніше, просто Китай) не продають РФ. Тому росіяни й торгуються зараз з Іраном”.
Головне, на що треба звертати увагу, переконаний політолог, це ймовірні спільні навчання РБ із росіянами з перекиданням у Білорусь російських військ. Констатувавши, що наразі цього не спостерігається, експерт висловив переконання, що у разі чого дозвіл на перекидання чи не перекидання військ РФ дасть не Мінськ, а Пекін, і поки що нічого не свідчить про те, що Китай дає відповідне добро.
На Дніпропетровщині суд засудив пенсіонера до трьох років позбавлення волі за ухилення від мобілізації. Амур-Нижньодніпровський…
Ідея міністра фінансів Сергія Марченка про розкриття банківської таємниці в Україні має низку загроз. Таке рішення може…
Військовозобов'язаному синові народного депутата Петра Порошенка Олексію, нібито загрожує штраф через неявку за військовим порядком.…
Україна без підтримки США та НАТО не зможе зберегти свою незалежність після нападу Росії. Таку думку висловила колишня…
На спеціалізованих порталах, зокрема на популярному сайті OLX, часто публікуються оголошення про продаж елітних порід тварин, що…
В Україні багато хто здивується, що за користування радіо у власному автомобілі можуть стягувати штрафи.…