Генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив, що Альянс не давав Україні гарантій членства в НАТО у межах можливих мирних переговорів із Росією. За його словами, під час саміту у Вашингтоні НАТО підтвердило свої зобов’язання щодо майбутнього членства України. Але конкретних термінів та умов вступу визначено не було.
Про це він сказав на пресконференції в Брюсселі. Він також наголосив, що головним завданням НАТО є запобігти повторній агресії з боку Росії.
“Ми можемо обдумати 5, 10 варіантів, як забезпечити гарантії безпеки для України в майбутньому. Але ніколи Україні не обіцяли, що членство в НАТО стане частиною мирних домовленостей”, – підкреслив Рютте.
Щодо намірів російського президента, Рютте заявив:
“Я не знаю, що в голові у Путіна. У мене було з ним багато зустрічей з 2010 по 2014 роки. Він абсолютно непередбачуваний і сильний у переговорах, але для досягнення угоди він сам має бути зацікавлений у ній”.
Раніше міністр оборони США Піт Хегсет також висловив скептицизм щодо членства України в НАТО у найближчій перспективі та можливості повернення до кордонів 2014 року. Очікується, що вже завтра, 14 лютого, Марк Рютте проведе переговори із президентом України Володимиром Зеленським у Мюнхені.
Що саме казав Рютте щодо членства України в НАТО
Ще у січні генсекретар НАТО Марк Рютте заявляв, що Україні потрібні надійні гарантії безпеки, зокрема й швидке приєднання до Альянсу. З такою думкою не погодилися в команді американського президента Дональда Трампа. Так, спецпосланець США у гарячих точках Річард Гренел заявив на це, що мови про розширення НАТО бути не може, бо нібито наявні члени не сплачують свій справедливий внесок, й за все нібито платять американці.
Президент України Володимир Зеленський у Давосі 22 січня заявляв, що президент США Дональд Трамп може вплинути на те, чи вступить Київ до НАТО. Адже лише чотири країни Альянсу проти цього, включаючи й самі Сполучені Штати. Втім, у цьому питанні все залежить від США, вважав ще тоді глава держави.
Вже 12 лютого Марк Рютте заявив, що США мають спільні позиції з НАТО щодо встановлення миру в Україні. Мовляв, США активно підтримують Альянс у забезпеченні сталого миру в Україні після завершення війни. Важливим кроком є налагодження тісної співпраці між новою адміністрацією президента Дональда Трампа та європейськими партнерами. Разом вони прагнуть уникнути повторення ситуацій, подібних до Мінських угод, і забезпечити стабільність на довгострокову перспективу.
Це збігається з тим, що сказав нещодавно і Трамп про те, що США надаватимуть допомогу Україні, але без членства в НАТО. Також Дональд Трамп заявив, що “повернення кордонів України 2014 року є нереалістичним”.