Землетруси – одне з найбільш загадкових і жахливих стихійних лих. А дослідники кажуть, що зміна клімату та погоди призводять до збільшення числа інших стихійних лих, таких як лісові пожежі та урагани. Але чи може це зробити землетрус більш частим?
Найбільший і найнебезпечніший тип землетрусу – тектонічне землетрус, пише LiveScience. Ці землетруси відбуваються через тектонічні плити, масивні плити гірських порід, які складають земну кору і верхню мантію. Тепло, що виходить з глибини планети, змушує ці плити рухатися в середньому на 1,5 см на рік, змушуючи їх тертися одна про одну. Тиск у цих областях наростає, доки досягне точки розриву, де плити раптово зрушаться, вивільняючи енергію, що викликає землетрусу.
На жаль, зміна клімату може призвести до того, що землетруси відбуватимуться частіше і з більшою інтенсивністю.
“З глобальним потеплінням льодовики тануть із більшою швидкістю. Коли тала льодовикова вода стікає з суші в море, земля, яка раніше перебувала під нею, піднімається”, – сказав Джон Кессіді, сейсмолог із землетрусів із Геологічної служби Канади та Університету Вікторії.
Це той самий принцип, що й у дитини, яка опускає під поверхню аквапалку нудл, а потім відпускає: нудл залишається внизу, доки є тиск згори, але щойно цей тиск знімається, він знову піднімається. Коли це відбувається, різниця в тиску може призвести до того, що розломи, які раніше були бездіяльними, раптово спрацюють, викликаючи землетруси.
Але більш тривожними, ніж землетруси, спричинені таненням льодовиків, є ті, які можуть бути спричинені підвищенням рівня моря.
“У міру підвищення рівня моря підводний тиск на морське дно також збільшується. У міру підвищення тиску води тиск на лінії розломів поблизу узбережжя також збільшиться”, – розповів Марк Бонхофф, геофізик з Центру імені Гельмгольця в Потсдамі та Вільного університету Берліна в Німеччині.
За словами Бонхоффа, кілька землетрусів запізнюються у своєму сейсмічному циклі, включно із землетрусами, які, як прогнозується, відбудуться поблизу Сан-Франциско і Лос-Анджелеса в найближчі кілька десятиліть. Це означає, що навіть невеликого збільшення тиску достатньо, щоб зрушити сейсмічний годинник. А у багатьох місцях цього може бути достатньо, щоб викликати землетруси.
Та навіть якщо ми припинимо виробляти парникові гази зараз, знадобиться до 1000 років, щоб зупинити підвищення рівня моря. Марк пророкує, що за цей час проміжки між великими прибережними землетрусами стануть коротшими. А оскільки доказ цього прогнозу зайняв би століття, дослідження Бонхоффа здебільшого ґрунтуються на наявних моделях. Наприклад, вчені змоделювали підвищення і зниження рівня води в Солтон-Сі, внутрішній водоймі приблизно за 130 км на північний схід від Сан-Дієго, за останні 1000 років і виявили, що коли озеро було повноводним, уздовж прилеглого розлому Сан-Андреас відбувалося більше землетрусів.
Проте Кессіді не впевнений, чи спричинить підвищення рівня моря достатню зміну тиску, щоб ці гігантські землетруси відбувалися швидше, принаймні протягом нашого життя. Він підкреслив, що коли вони відбудуться, зміна клімату зробить їх більш небезпечними. Цунамі, спричинені землетрусами, поширюватимуться далі вглиб суші в міру підвищення рівня моря. А тепліші океани призведуть до збільшення кількості опадів, що збільшить ризик зсувів, викликаних землетрусами. Опади також зроблять поштовхи від землетрусів більш вираженими, оскільки будь-які коливання у вологому ґрунті набагато сильніші, ніж у сухому. Але знову ж таки, ми не дізнаємося точно, що станеться, поки це не станеться, і нам ще багато чого належить з’ясувати.
“Це важлива тема, і я впевнений, що найближчими місяцями і роками ми побачимо багато інформації щодо неї”, – додав Кессіді. “Але що б ми не виявили, це нехороші новини”.