Серед російських еліт наростає розчарування від того, що війна з Україною у 2024 році не закінчилася, його підсилило, зокрема, вторгнення ЗСУ у Курську область РФ. Водночас дедалі частіше у Росії говорять і про втому від війни, однією із причин якої є поганий стан економіки, пише російське видання Медуза з посиланням на низку джерел, близьких до російської влади.
“Головна емоція – розчарування. Чекали, що війна закінчиться, бойові дії закінчаться. А втома – головне почуття вже давно. Навіть чекати вже втомилися. Відчуття, що щодня поринаєш глибше і глибше. Якогось зняття санкцій в обмін на мир теж чекали. Зараз вони діють дедалі болючіше”, – розповіло виданню джерело в уряді.
Одна із проблем, яка дуже хвилює російські еліти, – стан економіки країни. Видання пише, що великий бізнес вже відкрито висловлює невдоволення високою ключовою ставкою, встановленою Центробанком.
“Поки більшість [компаній] якось виживає, всі бадьоряться. Хтось навіть зростає. Але це відбувається за рахунок канібалізації – активів зарубіжних компаній, що пішли, слабеньких. Але всі розуміють, що… далі краще точно не буде”, – зазначив російський технолог, який працює з Адміністрацією президента і консультує великий бізнес.
Видання зауважило, що співрозмовники сходяться на думці, що “надії на швидкий мир” та послаблення санкцій у 2024 році згасли після літнього вторгнення ЗСУ до Курської області. Хоча деякі припускають, що війна “цілком могла продовжуватись і зараз, навіть якби цієї операції українських військових не було”.
“Президенту подобається воювати, відчувається азарт. Навіщо зупинятися на півдорозі, якщо можна остаточно додавити?” – каже одне із джерел, близьких до Адміністрації президента.
Утім, співрозмовник застерігає, що, попри такий настрій російського правителя Володимира Путіна, високопоставлені силовики теж незадоволені його підходом, мовляв, вони наполягають на мобілізації і повному переході на військові рейки.
Кілька джерел зізналися, що надії на мир у російських високопосадовців стали сильніші після того, як на виборах президента США переміг Дональд Трамп. Однак зараз “їхній рівень уже не той”.
“У президента [РФ] свої вимоги – територія чотирьох областей [України] повністю. Умови Трампа інші. Де компроміс – незрозуміло”, – сказав співрозмовник, близький до Кремля.
Також російські еліти задумуються і над тим, що буде після війни, якщо вона закінчиться, як людям “говорити, що буде завтра, чому зараз важко, коли стане легше”. При цьому відповіді ніхто не знає”, каже один із співрозмовників.
Серед варіантів “нової повістки”, яка має повернути росіян до мирного життя після можливого закінчення війни, у Кремлі розглядають варіант “глибшої інтеграції” РФ і Білорусі.
“Умовно якісь спільні органи влади. Їх можна навіть вибрати, провести кампанію, показати нові рекорди. З’єднання земель, що розпалися в 1980–1990-х, союз республік. Це подія, тут можна знайти позитив, як це продавати – зрозуміло”, – пояснило одне з джерел, близьких до АП.
Але при цьому, додало джерело, реалістичність такого сценарію “цілком залежить від Олександра Лукашенка (самопроголошений президент Білорусі, – ред.), а він явно хоче залишатися повноправним правителем”.
Видання також зазначило, що соцопитування показують, що “більшість росіян і без “нового порядку денного” підтримує початок переговорів, укладання миру та закінчення війни з Україною”.
“Навіть за даними пропагандистів із соціологічного агентства “Вебер” (по суті є підрозділом АНО “Діалог”, який відповідає за піар Міноборони РФ), підсумками 2024 залишилися незадоволені дві третини росіян”, – йдеться у публікації.