Станом на кінець 2023 року було відомо, що за кордоном перебуває близько 9 мільйонів українців. Відомо, що понад 4 мільйони з них знаходяться в країнах Європейського Союзу. Зокрема, йдеться про Чехію. З’ясувалося, що в Чехії приблизно 50% серед осіб, які отримують громадянство, – це українці.
Як передає Хвиля, щороку в Чехії громадянство отримує близько 5 тисяч іноземних громадян. При цьому більшість з них (приблизно 50%) – це вихідці з Україні. Зазначається, що активно змінюють паспорти й росіяни: інтерес жителів РФ до чеських паспортів посилився після початку повномасштабної війни в 2022 році. Лише протягом минулого року понад 1,1 тисячі росіян отримали громадянство Чехії (це вдвічі більше, аніж за рік до того).
Представники чеської Асоціації з інтеграції та міграції зазначили, що заяви на отримання паспорта громадянина Чехії від вихідців з недемократичних країн пов’язані найчастіше із “захистом від переслідувань” та “примусової мобілізації”. Водночас іноземні громадяни в Чехії можуть отримати право на оформлення громадянства лише після 10 років проживання в країні, але важливою умовою є складання іспитів з чеської мови в усній та письмовій формі, а також з історії та культури Чехії.
Для того, щоб отримати чеський паспорт, також потрібно мати постійне джерело доходу та відсутність судимостей. Для цього потрібно подати:
- Заповнену анкету;
- Документи, які підтверджують особу;
- Документи, які підтверджують факт перебування у країні;
- Результати іспитів з чеської мови;
- Підтвердження інтеграції у суспільство.
Документи потрібно подавати до Міністерства внутрішніх справ Чехії або до місцевого органу влади, відповідального за питання громадянства.
Що буде з біженцями з України в Чехії після березня 2025 року
Раніше міністр внутрішніх справ Чехії Віт Ракушан обговорив із біженцями з України, що буде після закінчення терміну дії тимчасового захисту у березні 2025 року. За словами міністра, однією з умов буде економічна самодостатність, наявність роботи, незалежність від державної допомоги Чехії. Такі люди матимуть певний тип права на довгострокове перебування.
Водночас Віт Ракушан зауважив, що якщо військові дії в Україні продовжаться, то певні форми тимчасового притулку діятимуть у Чехії та після березня 2025 року. Бажаючим залишитися в Чехії будуть давати можливість перейти на інший правовий режим перебування.