Вторгнення в Україну, що розпочалося Володимиром Путіним, призвело до того, до чого не змогли привести дві світові війни та інші конфлікти більш ніж за 200 років, — відмові Швеції від нейтралітету.
Через два роки після початку російської агресії Швеція стала 32-м членом НАТО, пише The Moscow Times .
Балтійський блок
Майже рік тому в союз вступила Фінляндія. І якщо під час холодної війни з членів НАТО вихід до Балтійського моря мали лише Данія та Німеччина, то тепер усі країни, що розташовані навколо нього, є членами блоку — за винятком Росії. В результаті бази російського флоту в Петербурзі та Калінінградській області потрапляють у своєрідні кліщі. А найважливіший для Росії морський маршрут через Балтійське море під повним контролем НАТО.
Москва пригрозила вжити деяких «заходів у відповідь політичного і військово-технічного характеру з метою усунення загроз своїй національній безпеці». Насправді ж такі заходи з такою ж метою вже вжила сама Швеція. Отримавши захист з боку інших членів НАТО, вона привнесе в альянс флот новітніх підводних човнів і сучасних винищувачів власного виробництва, забезпечить прикриття для Литви, Латвії та Естонії і стане важливою сполучною ланкою між східною частиною Балтійського моря і Атлантикою, що межує з Росією.
У четвер Швеція офіційно вступила до НАТО. Генеральний секретар Єнс Столтенберг повідомив прем’єр-міністру Ульфу Крістерсону , що всі члени альянсу прийняли протокол про приєднання Швеції. Крістерссон підписав у Вашингтоні документ про вступ Швеції до НАТО і передав його держсекретарю США Ентоні Блінкену .
“Балтійське море стає озером НАТО”, – прокоментував міністр закордонних справ Латвії Криш’яніс Каріньш .
Стратегічний острів
Швеції належить острів Готланд, який має стратегічне розташування, який місцеві військові називають «непотоплюваним авіаносцем у центрі Балтики». Досі країни Балтії у разі нападу Росії могли б отримувати військову допомогу насамперед через Сувалкський коридор, відрізок землі завдовжки близько 100 км між Білоруссю та Калінінградською областю, де проходить кордон Литви та Польщі. У НАТО він завжди вважався найуразливішою ділянкою кордонів альянсу та можливою метою російської агресії.