Росія чинитиме тиск на НАТО, у тому числі використовувати військові засоби, щоб послаблювати та роз’єднувати альянс, йдеться в оновленій оцінці розвідувальної служби Міністерства оборони Данії, пише видання haggin.az
Аналітики вважають малоймовірним, що Кремль спробує спровокувати прямий збройний конфлікт із найсильнішим у світі військовим блоком, проте він спробує підірвати його зсередини.
«Швидше за все, Росія продовжить виявляти обережність, щоб її дії не призвели до спрацювання 5-ї статті НАТО. Але цілком імовірно, що вона використовуватиме такі військові дії, які дозволять кинути виклик країнам альянсу, не виходячи за межі 5-ї статті», — наголошують у розвідці.
Це може бути зроблено шляхом тиску на окремі держави, особливо в Балтійському регіоні: наприклад, Росія може порушити їх повітряний або морський простір за допомогою бойових літаків або військових кораблів, а також наростити війська вздовж загальних сухопутних кордонів та проводити там навчання.
Військовий аналітик Королівської датської академії оборони Андерс Пак Нільсен вважає, що довгостроковою метою Росії є дестабілізація НАТО. На його думку, у Кремлі сподіваються на те, що обіцянка, яка міститься в 5-й статті, приходити один одному на допомогу у разі нападу виявиться порожніми словами.
З ним згоден старший науковий співробітник Данського інституту міжнародних досліджень Флеммінг Слідсбоель. “Спроби захопити територію будь-яких країн є малоймовірними, але це можуть бути операції, спрямовані на те, щоб підірвати процеси прийняття рішень в НАТО, кинути виклик згуртованості та послабити волю Північноатлантичного альянсу”, – зазначив він.
Раніше воєначальники Данії та ще 9 європейських країн заявили про необхідність переозброєння національних армій, щоб стримати Росію у довгостроковій перспективі. Здатність Кремля адаптуватися до ситуації та оперативно перевести економіку на військові рейки здивувала багатьох, а в деяких європейських урядах вже заговорили про те, що НАТО має лише кілька років, щоб довести виробництво озброєнь до такого ж рівня.
Після вирішення Фінляндії та Швеції вступити до НАТО стратегічні позиції Росії в регіоні Балтійського моря ослабли, і тепер вона намагається відновити військове панування, створюючи підрозділи як у самому регіоні, так і північному заході країни. У міру нарощування сил готовність Кремля йти на ризик зростатиме, попереджає розвідка.