Наприкінці липня 2024 року на вулкані Судного дня стався вибух. Гейзер, що вивергався, випустив шлейф палючої киплячої води і каміння, висота якого досягла близько 200 метрів. Попри те, що видовище було страхітливим, геологи поспішили запевнити, що воно є цілком “нормальною подією”, пише Daily Mail.
І все ж вибух на вулкані Судного дня породив нові побоювання з приводу пробудження похованого вулкана Єллоустоун, який перебуває у “сплячці” останні 600 000 років. За словами наукового співробітника Єллоустоунської вулканічної обсерваторії Майкла Поланда, навіть якщо вулкан прокинеться, кінця світу, ймовірно, не станеться. Однак, за словами вченого, тисячі людей загинуть миттєво, а сусідні штати будуть охоплені розплавленою лавою.
Виверження вулкана також викине в атмосферу Землі гігантський шлейф попелу і газів. Попіл важкий, що спричинить проблеми з водою, електромережами та сільським господарством. Відомо, що “магматична камера” цього супервулкана востаннє вивергалася близько 630 000 років тому. На щастя, геологи вважають, що ймовірність супервулкана в будь-який конкретний рік сьогодні становить лише 700 000 до 1.
І все ж, як розвиватимуться події, якщо виверження вулкана Судного дня все ж таки відбудеться? На думку геологів, події можуть розвиватися двома сценаріями.
У першому випадку, якщо супервулкан вивергнеться одним “великим вибухом”, який, як передбачається, буде еквівалентний 875 000 мегатонн тротилу. У результаті тисячі людей загинуть у хвилях тиску від “великого вибуху”, а більша частина північноамериканського континенту, ймовірно, покриється шаром попелу товщиною близько 30 сантиметрів.
Райони поблизу виверження будуть спустошені руйнівними потоками — сумішшю бризок, що містять блоки або “бомби” лави, попелу і пемзи. Передбачається, що в небезпеці опиняться жителі штатів Монтана, Айдахо і Вайомінг, які оточують національний парк. За словами Поланда, чим далі від епіцентру вибуху, тим більшою загрозою ставатиме попіл.
Але, як показують попередні дослідження, попередні виверження зовсім не були одним великим вибухом. Згідно з другим сценарієм, відбудеться ціла серія вивержень, але навіть вона спустошить територію в радіусі 200 кілометрів від Єллоустоуну.
Передбачається, що попіл від цієї серії вивержень вкриє поля, знищить електричні кабелі та обвалить будівлі. Величезні хмари попелу і сірки, що утворилися внаслідок вибухів, також знизять глобальну температуру на роки, якщо не на десятиліття, що вплине на сільське господарство, причому не тільки в США, а й у всьому світі.
За словами Поланда, будь-яке подібне масштабне виверження вулкана також вплине і на клімат Землі. Усі аерозолі, викинуті в атмосферу планети, тимчасово знизять глобальну температуру і нам, імовірно, знадобиться кілька років або десятиліть, щоб очистити її.
Вчені також припустили, що супервиверження Єллоустоуну матиме величезні економічні наслідки, оскільки рятувальники щосили намагатимуться розчистити попіл, відновити електро- і водопостачання, посилаючись на порівняно невелике виверження ісландського вулкана Ейяф’ятлайокютль 2010 року як доказ.
На щастя, є і хороші новини, вчені сходяться в тому, що виверження Судного дня все ж не призведе до масового вимирання на Землі. За словами Поланда, жодне навіть найбільше виверження в історії планети ніколи не призводило до масової загибелі всього живого по всій земній кулі.