Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну та блокування трансляції російської пропаганди за кордоном, Росія значно активізувала зусилля щодо поширення пропаганди за кордоном за допомогою Telegram. Протягом 2024 року журналісти виявили майже 800 проросійських каналів у міжнародному сегменті месенджера. Ці ресурси підтримують диктатора Володимира Путіна та поширюють кремлівські теорії змови.
Також в цих каналах публікують перекладені 30 мовами репортажі російських пропагандистів з окупованого Донбасу. Загалом ці канали мають 15,7 млн підписників, а щоденні перегляди дописів досягають 100 млн. Про це йдеться у розслідуванні “Нової Газети. Європа”, оприлюдненому у понеділок, 5 серпня.
Тим часом заблоковані у Європі офіційні телеграм-канали RT та Sputnik успішно обходять обмеження, створюючи “дзеркала”. Це дозволило збільшити кількість каналів з 35 до 54 та переглядів у 1,5 раза. В месенджері було створено щонайменше шість новинних мереж з 85 каналів, які ведуть мовлення на десятки мов.
Хто стоїть за пропагандистською мережею РФ
- Найбільшу мережу, InfoDefense, пов’язують з пропагандистом Юрієм Подолякою, чий російськомовний канал має 2,8 мільйона підписників. InfoDefense включає 45 каналів різними мовами. Інший проект, Node of Time, тісно пов’язаний з цією мережею.
- Мережу Surf Noise створив російський паблік “Рокот”, а проєкт “Дружба” займається поширенням кремлівських наративів, перекладаючи повідомлення з інших пропагандистських ресурсів на німецьку, англійську та болгарську мови. Проєкт пов’язаний з “Російським домом” у Берліні, партією “Альтернатива для Німеччини” та журналісткою Аліною Ліпп.
- Ще одну мережу, UkrLeaks, веде колишній співробітник СБУ Василь Прозоров. Проєкт публікується 11 мовами та має понад 163 тисячі підписників.
- Найцитованіші ресурси включають воєнних кореспондентів, пропагандистів та медіа з Росії, таких як “Рибар”, телеведучих Руслана Осташка та Сергія Мардана, блогерів Олександра Коца та Юрія Котенока, а також агентства “Спутник”, ТАСС та “РІА Новости”.
Західні пропагандисти теж працюють на Кремль
Поширенню кремлівської пропаганди сприяють і місцеві ЗМІ та блогери, які зареєструвалися у Telegram після 24 лютого 2022 року. Серед них є послідовники ультраправого руху QAnon та ковід-дисиденти, такі як французький блогер Сільвано Тротта. Вони поширюють міфи про американські біолабораторії та торгівлю дітьми в Україні, а також про боротьбу Путіна з “глибинною державою”. Загалом ці канали мають понад 4 мільйони підписників, а особливо активні вони у США та Німеччині.
Російська пропаганда активно поширюється в Молдові, Білорусі та Вірменії. В останній нараховується 40 прокремлівських каналів. Окрім офіційних каналів Кремля, російська пропаганда має понад 30 сайтів, таких як RuBaltic, що мають аналогічні цілі.
Що каже пропаганда РФ про війну проти України
Російський дизайнер Артемій Лєбєдєв, відомий своєю підтримкою диктатора Володимира Путіна та війни РФ проти України, видав нову скандальну заяву. Він сказав, що хотів би, щоб Росія окупувала Одесу. За словами пропагандиста, це необхідно особисто йому, адже він мріє їсти в ресторані “Дача” Савви Лібкіна. Також Лєбєдєв заявив, що він сумує по “красивих дівках” в Одесі.
Тим часом російські пабліки 31 липня повідомили про загибель в Україні чергового адміна пропагандистського Telegram-каналу “ХИЛЕР l HEALER”. Росіянин, на ім’я Анатолій, потрапив під обстріл HIMARS й отримав травми несумісні з життям. Він загинув на місці.