Мільйони українців після повномасштабного російського військового вторгнення залишили Україну. На жаль, статистика така, що більшість і не збираються повертатись після завершення війни. Тому для них постає питання, як залишитися назавжди за кордоном. У зв’язку з цим Міністерство внутрішніх справ Чехії ухвалило важливе рішення.
Українські біженці зможуть отримати дозвіл на довгострокове проживання замість тимчасового захисту. Таку пропозицію змін до закону Lex Ukraine внесло це відомство.
Зазначається, що для набуття такого статусу українцям потрібно бути економічно самодостатніми. Українські біженці, які не потребують допомоги держави Чехії, зможуть вийти зі статусу тимчасового захисту та набути статусу відповідно до закону “Про проживання іноземців” у формі довгострокового проживання.
При цьому глава МВС Чехії Віт Ракушан пояснив, що режим тимчасового захисту для українських біженців діятиме й надалі. Але якщо громадянин України хоче залишитись жити в країні, а також мати ясну перспективу, він зможе скористатися новою можливістю.
За словами чиновника, дозвіл на довгострокове проживання для українців буде подібним до того, яким користуються інші іноземці з країн поза ЄС.
Можливість переходу з тимчасового захисту на довгострокове проживання стосуватиметься лише тих біженців, які відповідатимуть умовам:
- Мінімальний термін перебування у Чехії з тимчасовим захистом 2 роки;
- Економічна незалежність
При цьому зміна статусу буде проходити просто, вона схожа на процес електронної реєстрації для продовження тимчасового захисту.
За даними, зараз у Чехії зареєстровано 338 736 біженців з України. Тимчасовий захист на європейському рівні діятиме до березня 2025 року. У другій половині поточного року планується обговорення наступних кроків щодо статусу перебування українців у ЄС.
До речі, МВС Польщі також представило подібний перехід українців зі статусу тимчасового захисту на дозволи на тимчасове проживання.