Підтримка України з боку США швидко слабшає, і Європі доведеться взяти цю проблему на себе. Хоча на зустрічі європейських лідерів ухвалено зобов’язання продовжувати надавати військову допомогу і розробити мирний план, але важливими будуть саме деталі.
Експерти Bloomberg зазначили, що американська мирна стратегія, схоже, зводилася до заспокоєння Кремля – обіцянки територіальних поступок, переказу тез Володимира Путіна та обзивань на адресу НАТО. Як саме Білий дім має намір зупинити війну, поки що незрозуміло. Але Європа повинна визнати, що у неї є важелі впливу на кінцевий результат.
Незважаючи на скорочення запасів, у європейських країн все ще є зброя, яку вони можуть передати Україні, – від артилерійських снарядів до ракет і систем ППО, а також кошти для нарощування оборонно-промислової бази. Загалом 20 мільярдів доларів, розподілених по всьому ЄС, можуть допомогти Києву захиститися від російських атак і вибити кращі умови.
Найкращим способом зміцнити свою позицію було б наслідувати приклад Великої Британії та збільшити витрати на оборону як на національному рівні, так і за рахунок спільних запозичень. Їх має бути достатньо, щоб замінити підтримку США – кошти, необхідні для транспортування військ і техніки та виконання низки функцій розвідки, спостереження і рекогносцировки.
Це буде недешево або політично нелегко. За підрахунками Bloomberg, якщо п’ять найбільших європейських країн збільшать видатки на оборону до 4% від ВВП, то протягом наступного десятиліття витрати становитимуть близько 270 мільярдів доларів на рік.
Але ідея про те, що найбільший у світі економічний блок із сукупним річним ВВП у 20 трильйонів доларів не може дозволити собі такі витрати. Звільнення витрат на оборону від встановлених ЄС стель боргу сприяло б збільшенню бюджету. Якщо обумовлювати спільні запозичення реформами в практиці закупівель і скоординувати витрати, то можна досягти менш фрагментарного підходу до оборони Європи.
Лідери могли б запобігти ситуації, коли окремі країни купують збройові платформи, що дублюють одна одну, за надто високою ціною і з мінімальною колективною вигодою. Для цього знадобляться рішучі кроки з боку нового уряду Німеччини, а також тісніші зв’язки в галузі оборони і безпеки.