Аби забезпечити надання медичної допомоги в необхідному обсязі, МОЗ співпрацює з Міноборони в цьому напрямку. Що важливе для бронювання медичних працівників і на кого воно розповсюджується, розповіла Тhepharma.media адвокат Наталя Лісневська.
Хто визначає статус критично важливого підприємства у сфері охорони здоров’я
Існують критерії та порядок визначення переліку критично важливих підприємств для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період.
“Підприємство може бути визначене й критично важливим для національної економіки у сфері охорони здоров’я (за рішенням МОЗ) або для задоволення потреб територіальної громади (це визначає ОДА/КМДА або ОВА/КМВА). Підприємство підтверджує свій статус критично важливого не рідше, ніж раз на рік”, – зауважила Наталя Лісневська.
Які працівники підпадають під бронювання
Якщо підприємство має право на бронювання, то, фактично, можна забронювати будь-якого найманого працівника, якщо він:
- працює на підставі трудового договору або трудового контракту
- є військовозобов’язаним та, відповідно, перебуває на військовому обліку
- раніше проходив військову службу (законодавством не передбачено такої вимоги, проте у певних рішеннях було відмовлено у бронюванні з такої підстави).
Під час дії воєнного стану забронювати працівників, крім державних органів та органів місцевого самоврядування, можуть підприємства, установи та організації:
- яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення), у разі, коли це необхідно для виконання встановлених мобілізаційних завдань (замовлень)
- які здійснюють виробництво товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань;
- є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
Кого не можна забронювати?
Існують певні категорії найманих працівників, яких не можна забронювати навіть за наявності всіх наведених вище умов. Зокрема, це стосується працівників:
- які мають відстрочку від призову під час мобілізації з інших підстав, їх не можна забронювати до існування обставин, які є підставою для відстрочки. Така заборона передбачена листом Міністерства економіки від 08.03. 2022 р. № 2714-20/9420-03 та пов’язана із запобіганням подвійної відстрочки.
- які мають дефіцитні військово-облікові спеціальності. Така заборона встановлена Листом Міністерства оборони від 11.03.2022 р. № 220/1469, який містить в тому числі й повний перелік дефіцитних спеціальностей.
Військово-облікову спеціальність працівника можна перевірити у військовому квитку. Якщо військовозобов’язана особа призначається на іншу посаду на цьому ж підприємстві, надана їй відстрочка від призову залишається дійсною.