У ніч на 31 липня Росія здійснила одну з наймасованіших атак дронами по Україні, запустивши 89 безпілотників “Shahed-131/136”. Це друга така масштабна атака, порівнянна з тією, що відбулася у новорічну ніч 1 січня 2024 року. Завдяки професійній роботі української протиповітряної оборони (ППО), усі дрони були збиті.
Незважаючи на те, що Повітряні сили ЗСУ попереджали про загрозу балістики, а моніторингові канали навіть фіксували виліт шести заряджених російських бомбардувальників з аеродрому “Оленьї”, пусків ворожих ракет слідом за дронами не відбулося. Чому Росія не застосувала балістику з крилатими ракетами, обмежившися лише БпЛА, розповів керівник Центру протидії дезинформації Андрій Коваленко.
У своєму коментарі він розповів, що однією з причин, чому слідом за дронами не було ракетного удару, стала ефективна робота ППО. За думкою Коваленка, вправність і влучність протиповітряних сил зірвала всі плани ворога, які могли бути на ніч 31 липня.
“Гучна ніч. Зокрема, на Київщині. Понад 40 БпЛА сьгодні були направлені на столицю, в Київську область з різних напрямків. Зокрема, з півночі і півдня. Це комбінована атака Росії в кілька хвиль для того, щоб спробувати перезавантажити систему Протиповітряної оборони. Паралельно з цим летіли Ту-22 М3. І таке враження, що ефективна робота нашої системи ППО проти Шахедів, зокрема, збила плани ворога по здійсненню пусків ракет. Відповідно ракетні пуски не відбулися, враховуючи те, що ворог заряджав авіацію для масованої атаки. Відповідно, характерною є ознака того, що Шахеди і певні пуски були в напрямку, де не так давно до цього круги намотував Шахед-розвідник (Коваленко має на увазі Білу Церкву. Він вже пояснював тактику розвідувальних Шахедів росіян – ред.) відповідно, професійна робота повітряних сил, професійна робота ППО, просто якісно ліквідована атака ворога. Зірвані всі плани! Один зі зразкових моментів протиповітряної оборони в даному випадку”, – підкреслив Коваленко.
Втім, як попереджає Коваленко, зараз не час розслаблятися, бо ворог все ще має заряджену авіацію. У будь-якому випадку, прицільні удари ЗСУ по аеродромах РФ слід продовжувати, щоб мінімізувати шанси окупантів піднімати в небо літаки з ракетами.
“Не розслабляємося. Ворог має заряджену авіацію, у будь-якому випадку, і по аеродромах, куди дотягуємося, потрібно бити. По всіх аеродромах, де базуються Ту і не тільки Ту”, – сказав Андрій Коваленко.
Підготовка ворога до ракетної атаки
З вечора 30 липня по Україні були запущені дрони і декілька балістичних ракет. ЗСУ підтвердили атаку по Києву і Білій Церкві балістичними ракетами, які були збиті системами ППО. Моніторингові пабліки зафіксували, що ракети запускалися з Воронезької області. Станом на 23:46 30 липня було зафіксовано зліт шести російських бомбардувальників з авіабази Оленья. Але пуски ракет так і не відбулися.
Натомість, українська ППО змогла успішно відбити масовану атаку російських дронів, знищивши понад 30 БПЛА у повітряному просторі Києва та на підступах до нього. О 06:10 оголосили відбій повітряної тривоги в Києві, однак о 06:34 загроза БпЛА знову зʼявилася.
Загалом 89 Шахедів росіян і стільки ж збитих. Ця повітряна атака ворога стала найбільшою за кількістю застосованих безпілотників у 2024 році, проте завдяки професійній роботі ППО столиця уникнула жертв та руйнувань.
Нагадаємо, що напередодні атаки на аеродромі “Оленья” в Росії було пошкоджено два ворожі бомбардувальники Ту-22М3. Відновлення цих літаків може зайняти у Росії декілька місяців, наголосив речник ГУР МО Андрій Юсов. Окрім цього, українські дрони атакували російський аеродром Моздок, де також є Ту-22М3. Офіційної інформації з української сторони ще немає, однак очевидці фіксували наслідки прильотів і пожежі. А, відтак, у РФ посипались із доказами про “все збили”.
Однак попередження про можливі ракетні пуски залишається актуальним. І українцям рекомендують не ігнорувати сигнали повітряної тривоги.