21 листопада Росія вперше використала балістичну ракету “Орєшник” проти України, завдавши удару по Дніпру. Відтоді в Україні періодично оголошується повітряна тривога через загрозу повторних атак. Експерти в коментарі для РБК-Україна оцінили ризики та назвали ключові ознаки, що свідчать про реальність нових запусків “Орєшника”.
За словами керівника Центру військово-правових досліджень Олександра Мусієнка, розгортання такого комплексу є помітним, а за полігоном Капустин Яр в Астраханській області ведеться постійне спостереження, зокрема з боку союзників України.
Мусієнко відзначив, що тільки там фіксується будь-яка активність, одразу оголошується повітряна тривога, щоб попередити про можливу загрозу. Однак останнім часом такі дії з боку Росії носять переважно демонстраційний характер. Вони імітують підготовку до атаки, проводять хибні запуски, але реальних пусків не здійснюють, каже експерт.
Разом з тим, військовий експерт Владислав Селезньов, у свою чергу, вказує, що головним сигналом реальної загрози використання “Орєшника” є дії посольства США в Україні.
“Тільки воно оголосить, як минулого разу, коли РФ “Орєшніком” била по Дніпру, про тимчасове закриття установи — от тоді є привід справді хвилюватися. А так відповідні тренування росіяни проводять. Це ж маркер психологічного впливу”, — вважає Селезньов.
Експерт також нагадав, що Москва зобов’язана попереджати Вашингтон у разі запуску балістичних ракет середньої дальності.
“Щоб не сталося “прикрої несподіванки”, коли Вашингтон, сприймаючи такі ракетні пуски як безпосередню загрозу власній нацбезпеці, може вгатити всім наявним ядерним потенціалом по території РФ. Тому існує певний алгоритм сповіщень між РФ та США щодо таких дій та приготування до них”, — додав експерт.