Через величезні втрати на фронті Росія змушена знімати зі складів дедалі старішу техніку, снаряди до якої часом просто відсутні.
І саме в цьому агресора рятує КНДР, яка досі виробляє снаряди до «вінтажної» артилерії середини минулого століття, пише Forbes .
Сьогодні гаубиця М-46, що зустрічається тільки в музеях, була розроблена в 1946-50 роках і стала чи не найпотужнішою гарматою СРСР того часу. Щоб вистрілювати рідкісні 130-міліметрові снаряди на відстань у 37 км зі швидкістю п’ять снарядів за хвилину, їй потрібно було 8 осіб обслуговуючого персоналу.
«Це потужна зброя, але важка, її важко транспортувати і потрібно багато робочої сили. Саме тому у 1970-х роках радянська армія замінила М-46 на ефективніші 152-міліметрові гаубиці. Великі втрати цих нових гармат та виснаження російських довоєнних запасів артилерійських стволів та снарядів повернули Кремль назад у часі. Приблизно через рік після початку війни в Україні недоліки М-46 більше не заважали. На той момент альтернативою старої артилерії була відсутність артилерії», – пише Forbes.
За підрахунками OSINT-аналітика HighMarsed, станом на 2022 рік у Росії в резерві було 665 гармат М-46. До лютого 2024 року було вилучено близько 65. Проте зараз темпи реактивації різко підскочили.
“Я ще не підрахував точну кількість, але вони, ймовірно, забрали зі складу зберігання близько половини 130-мм М-46”, – повідомив нещодавно HighMarsed.
Однак варто зауважити, що російські заводи більше не виготовляють 130-міліметрові снаряди. А ось заводи Північної Кореї виробляють!
Завдяки потужному снаряду та пристойній дальності стрілянини М-46 особливо корисна як «контрбатарейна» зброя, тобто як гаубиця для знищення інших гаубиць. Такого висновку дійшло Центральне розвідувальне управління США, яке у 2009 році перевіряло артилерійські запаси Північної та Південної Кореї. ЦРУ назвало М-46 «найефективнішою контрбатарейною зброєю в Кореї».
Але росіянам може бути важко користуватися цими гарматами на фронті в Україні. Росія вже втратила стільки вантажівок та артилерійських тягачів, що почала оснащувати фронтові полки та бригади цивільними всюдиходами та мотоциклами.
Інша проблема з 70-річними М-46 полягає в тому, що Росія стає залежною від щедрості своїх союзників: лише Північна Корея та Іран зберегли велике серійне виробництво 130-міліметрових снарядів.
«Щоб зберегти в дії свої нові старі гаубиці, Москві доведеться підтримувати добрі стосунки з Пхеньяном та Тегераном», – наголошує Forbes.