Депутати Верховної ради у першому читанні прийняли за основу законопроект №11322, покликаний звільнити військових від кримінальної відповідальності за дезертирство за певних умов. Документ ще потребує доопрацювання, оскільки може “розв’язати руки” командирам військових частин, пише телеграм-канал DT.UA.
273 народні депутати підтримали ініціативу звільнення військових від кримінального покарання за перше самовільне залишення військової частини або дезертирство. Це стане можливим, якщо порушник добровільно повернеться на військову службу та отримає письмову згоду на це від командира.
Наявний варіант законопроекту має деякі нюанси. Зокрема військовий, який залишив військову частину, зобов’язаний повернутися до місця служби до закінчення відкритого за цим фактом провадження. Своєю чергою командир частини повинен надавати оформлену письмово згоду на продовження проходження військової служби порушником та передавати його прокурору.
У цій умові є підводний камінь. Як зазначила народна депутатка Ірина Геращенко, такі повноваження, покладені на командирів частин, є дискреційними, оскільки командир може і відмовити у поверненні військового назад на службу. У зв’язку з цим ухвалений у першому читанні законопроект потребує змін та ретельного доопрацювання.
Також законопроект визначає подальші дії військового після повернення на місце служби. Після відновлення на службі винуватець має відновити дію контракту, виплату грошового забезпечення та продовольчого, речового, інших видів забезпечення, пільги та соціальні гарантії. Водночас за час прогулу вони не виплачуватимуться.
Варто зазначити, що лише за 2023 рік налічується 1577 засуджених військових за самовільне залишення військової частини.