4 травня набирали чинності Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» (законопроєкт №10313) та наказ Міноборони «Про затвердження Змін до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», які скасували статус «обмежено придатний» для військової служби.
Адвокат Андрій Карпенко пояснив, що чекає обмежено придатних. За його словами, зараз існує процедура визначення і встановлення статусу обмеженої придатності у мирний час та під час дії воєнного стану. Цим займається військово-лікарська комісія (ВЛК).
«Новий закон встановлює, що громадяни України, які були визнані обмежено придатними до військової служби, протягом дев’яти місяців мають пройти повторний медичний огляд для визначення придатності до військової служби. Наразі процедура проходження ВЛК не прописана. Закон скасовує статус обмежено придатних, але це не означає, що кожна особа з таким статусом повинна самостійно звернутися для з’ясування: придатна вона до військової служби або ні», – пояснив він.
За його словами, потрібно враховувати, що статус обмеженої придатності ухвалювали на підставі наказу №402 від 2008 року. Цей наказ чинний і його ще не скасували. Він містить положення про військово-лікарську комісію та додаток «Розклад хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві».
Додаток містить повну кваліфікацію та визначення всіх розкладів хвороби або порушення функцій, які допомагають визначити людину як придатну, обмежено придатну або ж непридатну. Перелік хвороб у ньому тепер потребує повного переопрацювання. Без ухвалення наказу №402 з новими кваліфікаціями закон застосувати буде неможливо.
«В першу чергу ТЦК мають бути готовими для того, щоб переглядати статус та визнавати обмежено придатних осіб як непридатних або придатних. Визнати всіх придатними неможливо. Відповідно має бути повторне проходження військово-лікарської комісії та готовність системи ВЛК до цього. ВЛК повинна мати інструменти та методологію, якими зможуть оперувати. Зокрема це той же наказ №402. У відповідність до закону необхідно привести підзаконні акти. Йдеться про зміни до наказу Міністерства оборони №402 про військово-лікарську комісію. Поки його немає, медики не мають необхідних критеріїв, щоб визначати ступінь придатності», – підкреслив він.