Президенти США та Росії Дональд Трамп та Володимир Путін, ймовірно, планують домогтися припинення вогню в Україні до Великодня, який цього року припадає на 20 квітня, або до 9 травня — 80-річчя Перемоги. Про це пише Financial Times (FT) із посиланням на високопоставлених українських та західних чиновників.
“Путін захоче укласти угоду в один із таких знаменних днів”, – зазначив український чиновник.
Джерела, близькі до Володимира Путіна, повідомили FT, що головною його метою є створення нової безпекової архітектури, яка забезпечить Росії сферу впливу в Європі, аналогічну тій, яку Радянський Союз отримав після Ялтинської конференції в 1945 році.
“Ситуація зараз виглядає набагато сприятливішою для Путіна, ніж будь-коли за три роки війни”, – вважає Олександр Габуєв , директор Євразійського центру Карнегі в Берліні. Якщо США припинять військову та дипломатичну підтримку України, а також обмін розвідданими, Київ опиниться у вкрай складній ситуації, додав він: «Навіть якщо європейські країни ще більше втручаться, це не гарантує виходу із кризи».
12 лютого Дональд Трамп провів телефонні переговори з Володимиром Путіним, під час яких сторони домовилися розпочати обговорення завершення війни в Україні. Того ж дня Трамп зв’язався з Володимиром Зеленським . Пізніше американський президент охарактеризував розмови з обома сторонами як «прекрасні» та зазначив, що як Путін, так і Зеленський прагнуть миру. Він висловив сподівання, що зараз існує «хороша нагода» для припинення конфлікту.
Проте дії Трампа викликали критику у європейських столицях. За інформацією Bloomberg, Вашингтон не поінформував своїх європейських союзників про наміри провести переговори з Путіним. У результаті деякі європейські політики розцінили це як «зраду».
Президент України Володимир Зеленський заявив, що Київ не визнає результатів переговорів між США та Росією, якщо вони пройдуть без участі України. Він також наголосив, що обов’язковою умовою є участь європейських країн у діалозі. Глава дипломатії ЄС Кая Каллас підтримала цю позицію, зазначивши, що Європейський Союз надасть допомогу Україні, якщо та відмовиться визнавати мирну угоду, досягнуту між США та Росією без участі Києва.