З 18 травня, після набуття чинності нового закону про мобілізацію, військовозобов’язані чоловіки віком від 18 до 60 років повинні будуть оновити свої дані у ТЦК, ЦНАПі або електронному кабінеті. Якщо цього не зробити на людину чекають штрафи або кримінальна відповідальність.
Про це розповів член комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки Олександр Федієнко, інформує “Телеграф”.
За його словами, з 18 травня в Україні запрацює електронний кабінет, де чоловіки самостійно зможуть оновити власні дані.
“Наприклад, є громадяни України, які не знаходяться в базі “Оберіг”, але вони знаходяться в різних базах. Зараз ці реєстри об’єднуються між собою аби актуалізувати місцепроживання, місце роботи, освіту, актуалізувати родичів, телефон. Якщо всього цього немає — треба зробити, щоб ТЦК це бачили”, – пояснив він.
Після цих дій військкомати будуть вирішувати яким чином мобілізаційний план з урахуванням потреби.
При цьому, якщо з електронним кабінетом виникнуть проблеми, то відвідування ЦНАПу або ТЦК не уникнути.
“Я розумію, що в нас люди психологічно не хочуть йти в ТЦК. Але коли громадянин оновить свої дані в електронному кабінеті — верифікує телефон, адресу проживання — він все одно отримає туди повістку на проходження ВЛК”, – наголосив Федієнко.
Якщо людина не оновить свої дані, то вона муситиме сплатити штраф, який, згідно з новим законом, підвищується. Йдеться про штрафи у розмірі від 25 до 50 тисяч гривень. Тож їх не кожен зможе сплачувати, а отже і потоку штрафів не буде. Окрім цього, згідно з Адміністративним кодексом, після певного штрафу людина може бути притягнута до кримінальної відповідальності.
Також Федієнко пояснив, що після ігнорування листа від ТЦК про обов’язок відновити свої дані, людину вносять в базу ухилянтів. І коли в такого громадянина перевірятимуть документи, патрульні можуть побачити його у базі. Тоді його зобов’язані примусово доставити до ТЦК.
На думку члена комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки мобілізаційна кампанія з самого початку була побудована неправильно. Наразі у суспільстві вважається, що, якщо людину мобілізують, то її обов’язково відправлять на “нуль”.
“Та треба розуміти, що на передову потрапляє лише 10-15%. Всі інші мобілізовані — обіймають посади за купою інших спеціальностей, які на фронті потрібні не менше, ніж у цивільному житті. Потрібні й звичайні бухгалтери, економісти, логісти й електрики. До того ж жодному командиру не вигідно відправляти на нуль немотивованих людей”, – наголосив речник.