З листопада 2023 року в Україні запровадили оновлену програму базової підготовки для новобранців ЗСУ. Тривалість навчання збільшили до 1,5 місяця, а програму доповнили тактичною медициною, мінно-вибуховою підготовкою та штурмовими тренуваннями. Проте, як з’ясували DW, попри ці зміни система підготовки залишається проблемною.
Мотивація та ресурси – критичний мінус
У навчальних центрах зараз значно менше добровольців і контрактників, а більшість новобранців – це мобілізовані, які часто не мають бажання служити. Дехто намагається уникнути армії ще на етапі підготовки.
“Краще нехай зараз тікають, ніж потім – на фронті”, – визнає один із новобранців.
Крім того, виявилися серйозні проблеми з матеріальним забезпеченням. Інструкторам бракує холостих патронів, навчальних турнікетів, а також самих інструкторів – багато хто залишається на фронті й не може брати участь у підготовці новобранців.
Один із тренерів вважає, що термін навчання має бути збільшений до двох місяців – один на вогневу підготовку та ще один на тактику.
Замість тренувань – господарські роботи
Одна з найбільш обурливих проблем – частина новобранців витрачає час не на навчання, а на господарські роботи. Це викликає серйозне невдоволення серед військових на передовій, адже вони отримують підкріплення з мінімальним рівнем бойової підготовки.
На передову відправляють неготових
Деякі мобілізовані самі зізнаються, що з усієї програми змогли засвоїти лише близько 2% матеріалу.
“На фронті не потрібні 57-річні діди. Їх важко навчити”, – зазначає військовий Андрій Зименко, наголошуючи, що без реформи мобілізації ситуація не покращиться.
Попри всі труднощі, частина новобранців справді прагне навчитися та гідно воювати.
“Я йшов воювати, щоб захистити сім’ю. Але я сподівався, що поки я тут, держава прикриє тил”, – додає Зименко.