Державне бюро розслідувань не знайшло підстав для застосування бойового імунітету до бригадного генерала Юрія Галушкіна, генерал-лейтенанта Артура Горбенка та полковника Іллі Лапіна.
Як повідомив Українській правді керівник відділу Головного слідчого управління ДБР полковник Вадим Приймачок, слідство вважає, що дії цих командирів безпосередньо вплинули на втрату територій на 6,5 кілометрів вглиб, а також на втрату особового складу та техніки.
Чому генералам відмовили у бойовому імунітеті
За словами Приймачка, слідчі від початку розглядали можливість надання бойового імунітету підозрюваним, однак не виявили для цього підстав.
“Експерти з’ясували, що дії Галушкіна, Горбенка і Лапіна перебувають у прямому причинно-наслідковому зв’язку із тим, що втрачена частина територій держави вглиб на 6,5 кілометра, особовий склад і військова техніка”, – наголосив представник ДБР.
Що таке бойовий імунітет
Бойовий імунітет – це принцип, який захищає військових командирів та військовослужбовців від кримінальної відповідальності за дії, вчинені під час виконання бойових завдань у ході війни.
Однак цей принцип не є абсолютним – він застосовується лише в тому разі, якщо дії військових відповідали вимогам законів війни та були необхідними для виконання завдання.
В чому звинувачують Галушкіна, Горбенка і Лапіна
Слідчі ДБР відкрили кримінальне провадження 11 травня 2024 року після того, як 415-й батальйон, приданий до складу 125-ї бригади ТрО, відійшов зі Стрілечої до Глибокого без погодження з командуванням.
Бійці відійшли з першого рубежу оборони та продовжили утримувати позиції вже на другій лінії. Однак слідство вважає, що оборона була організована неналежним чином, а фортифікаційні споруди виявилися недостатньо міцними для стримування наступу ворога.
За даними УП, слідство також не має інформації про випадки самовільного залишення частини (СЗЧ) бійцями батальйону, хоча наразі вони перебувають під слідством за відповідною статтею.
Генералів та командира батальйону звинувачують у порушенні статутів ЗСУ та неналежному облаштуванні фортифікацій. На першій лінії оборони військові звели опорні пункти, мінні поля та інженерні загородження, однак, за висновками ДБР, цього не вистачило для ефективного захисту.