В Україні нарешті ухвалили скандальний законопроєкт про мобілізацію, проте багато українців досі дивуються деяким його «умовам». Як повідомляється, тепер можуть примусово вилучати майно для потреб ЗСУ під час війни. Це стосується, зокрема, житла та транспортних засобів. Про це розповідає Стіна.
Варто зазначити, що цю норму закону було прописано і раніше. “Щодо вилучення майна, як рухомого, так і нерухомого у підприємств і в тому числі громадян України, ця норма існувала раніше. Вона перейшла до українського законодавства ще з радянських часів. Зараз на це звернули увагу, звичайно, з огляду на такі втручання у права громадян”, – каже адвокат Ростислав Кравець.
Таке рішення може ухвалити місцева військова адміністрація. Це передбачено законом України про правовий режим військового стану щодо вилучення майна державного, комунального, приватних підприємств, організацій, а також громадян України для потреб ЗСУ.
За словами Ростислава Кравця, якщо йдеться про державне та комунальне майно, то воно вилучається без жодних компенсацій.
При цьому на момент вилучення майна має бути зроблено його оцінку. Таким чином, особа може одержати відповідну компенсацію.
Вилучити майно можуть у будь-якої людини у будь-якому регіоні України.
“Але, звичайно, ми чудово розуміємо, що для цього мають бути якісь об’єктивні підстави. Я не виключаю, що можуть бути певні зловживання з цього приводу. Проте для цього маємо працювати відповідні правоохоронні органи, у тому числі й військова служба правопорядку, яка також за цим стежить, Державне бюро розслідувань та Служба безпеки України, щоби відповідних зловживань не було”, — розповів Ростислав Кравець.
Якщо особа відмовляється добровільно віддавати майно, справа може дійти й до суду.
За словами фахівця, під час повномасштабної війни вже були випадки вилучення майна на користь ЗСУ.